AKTUÁLNE: V Čechách spadla lavína. Skialpinista neprežil

15.02.2021 o 15:53 - Veronika Salayová
  • Článok

Pod vrcholom Sněžky spadla lavína dnes odpoludnia. Jeden zo zavalených skialpinistov neprežil.

AKTUÁLNE: V Čechách spadla lavína. Skialpinista neprežil
Foto: ČT24

Lavína spadla v pondelok odpoludnia v blízkosti turistickej chaty Sliezsky dom pod vrcholom Sněžky, najvyššej hory českého pohoria Krkonoše. Udalosť potvrdila Horská služba ČR aj polícia, informuje TASR.

Na mieste zasahovali záchranári, privolaný bol tiež vrtuľník, no jeden zo zavalených skialpinistov pád lavíny neprežil.

Lavína sa odtrhla smerom do údolia Obří důl na mieste, kde platí zákaz vstupu, uvádza slovenská agentúra. Na hrebeňoch je 80 až 130 centimetrov snehu.

Podľa hovorcu Záchrannej služby Královohradeckého kraja Iva Nováka strhnutie lavíny oznámil jeden zo zavalených skialpinistov, ktorý bol zmätený a nedokázal záchranárom uviesť, kde sa presne nachádza.

Na miesto vyrazil vrtuľník. Po krátkom čase záchranári šokovaného lyžiara našli a previezli do služobne horskej služby v Peci pod Sněžkou.

Krátko nato vyšlo najavo, že sa pod lavínou nachádza ešte jedna osoba. Vrtuľník sa na miesto nešťastia vrátil. Druhý človek však utrpel zranenia nezlučiteľné so životom.

Podľa miestnych obyvateľov dvojicu lyžiarov tvorili otec so synom, informuje TASR. Starší muž bol zo zraneniami dolnej končatiny prevezený do nemocnice. Podľa ČT 24 muž utrpel otras mozgu.

V Krkonošiach aktuálne platí druhý stupeň lavínového nebezpečenstva. Horská služba vyzýva návštevníkov hôr, aby dodržiavali bezpečnostné odporúčania.

Najnovšie správy