AKTUÁLNE: V noci dorazí husté sneženie. Zasiahne stred a západ

27.01.2019 o 20:51 - Ľ.F.
Článok

Už počas druhej polovice noci dorazí na naše územie zvlnený studený front a s nim spojené výdatnejšie snehové zrážky. Tie zasiahnu najmä stred a časť západného Slovenska. 

AKTUÁLNE: V noci dorazí husté sneženie. Zasiahne stred a západ

V oblasti Severného mora sa prehlbuje tlaková níž. S ňou spojená brázda nízkeho tlaku vzduchu siaha až do centrálneho Stredomoria a po jej prednej strane bude cez naše územie počas noci a zajtrajšieho dňa postupovať zvlnený studený front.

Sneženie dorazí v druhej polovici noci 

Prvé snehové zrážky sa očakávajú už počas prvej polovice noci. Objavovať sa začnú spočiatku v západnej polovici Slovenska. Do skorých ranných hodín sneženie naberie na intenzite a rozšíri sa prakticky nad celý západ a stred Slovenska. 

Počas zajtrajšieho rána sa bude front nachádzať približne nad stredným Slovenskom, kde sa očakávajú aj najintenzívnejšie zrážky. 


odtiene fialovej - sneženie, farebná škála - dážď

Najviac snehu napadne v Banskobystrickom kraji

Najvýraznejšie zrážky sa očakávajú v oblasti Banskobystrického kraja, kde očakávame od 15 do 25 cm nového snehu. Vo vyšších polohách, v oblasti Kremnických vrchov a v Nízkych Tatrách to môže byť 25 až 45 centimetrov nového snehu.

Na západnom Slovensku a na severe Slovenska sa očakáva od 5 do 15 centimetrov nového snehu, pričom na Záhorí napadne len poprašok. Málo, alebo žiaden sneh budú mať aj najnižšie položené miesta Podunajskej nížiny, kde sa očakáva dážď so snehom alebo dážď. 

Popoludní sa sneženie presunie na východe, kde podobne ako na západe, nebude výdatné. Celkovo tu napadne od 1 do 5 cm čerstvého snehu, väčšie množstvo sa očakáva na Gemeri a vo Vihorlate, kde to môže byť 5 až 15 cm.