V noci k nám z Rakúska dorazia búrky

23.05.2022 o 18:16 - Peter Minárik

K Slovensku sa blíži ďalší studený front, ktorý počas noci začne ovplyvňovať počasie aj na našom území. Nad Rakúskom a postupne aj nad Českom sa očakávajú búrky, ktoré v skorých ranných hodinách dorazia aj nad naše územie.

V noci k nám z Rakúska dorazia búrky
foto: Patrik Rafajdus

Počasie na Slovensku sa v nadchádzajúcich hodinách opäť zmení. Postará sa o to totiž studený front, ktorý už v týchto chvíľach ovplyvňuje počasie v západnej časti strednej Európy.

Pomerne výrazné búrky sa vyskytujú predovšetkým vo Francúzsku, v oblasti Beneluxu a v Rakúsku. Detekcia bleskov zaznamenala počas dnešného dňa už viac ako 170 000 bleskov.

aktuálne zaznamenané blesky, zdroj: blesky.bourky.cz
aktuálne zaznamenané blesky, zdroj: blesky.bourky.cz

Studený front, ktorý tieto búrky a výraznejšie zrážky prináša počas nočných hodín ovplyvní aj naše územie a treba sa pripraviť aj na možné búrky.

Búrky čakajte od západu

Vo večerných hodinách by mali búrky nad oblasťou Nemecka akcelerovať. Už teraz v niektorých oblastiach spôsobujú problémy. Padajú veľké krúpy, ktoré dokonca poškodzujú úrodu, no s postupujúcim časom sa stane nebezpečným predovšetkým nárazový vietor.

Numerické modely naznačujú, že okolo 21:00 by sa mal sformovať búrkový systém, ktorý bude siahať zo severného Talianska až do centrálneho Nemecka a okolo 23:00 začne tento búrkový systém postupovať smerom k východu. Ako vidieť na videu, tak následne sa búrkový systém dostane nad Česko a Rakúsko.

Po polnoci začnú búrky síce slabnúť, no stále sa očakáva, že môžu prinášať nebezpečné javy ako lejak a silný nárazový vietor. V skorých ranných hodinách okolo 2:00 až 4:00 sa búrky začnú objavovať aj na západnom Slovensku.

V priebehu rána sa búrky a zrážky začnú posúvať nad stredné Slovensko, no postupne sa elektrická aktivita úplne vytratí. Búrky na naše územie prinesú zosilnenie vetra, zrážky, no najzaujímavejšia bude blesková aktivita, ktorá nám tak počas noci prinesie zaujímavé bleskové divadlo.

V utorok možné ďalšie búrky

Počas utorka sa studený front posunie ďalej smerom na východ nad Rakúsko a Česko, kde sa budú tvoriť ďalšie silné búrky, ale problémom bude aj výdatnejší dážď, ktorý môže priniesť desiatky milimetrov zrážok.

Pole výdatných zrážok sa bude tiahnuť západne od spojnice Viedeň-Brno-Ostrava a najvýdatnejšie zrážky sa predbežne u nás neočakávajú. Konečná situácia je však nejasná a predpovedá sa, že ďalšie búrky môžu na naše územie doraziť v utorok večer.