AKTUÁLNE: V Stredozemnom mori vznikne MEDIKÁN Zonas

27.09.2018 o 20:31 - Ľubomír Franko
  • Článok

Vysoká povrchová teplota Stredozemného mora si vyberá svoju daň. Nadpriemerne teplé leto vytvorí na jeseň v Iónskom mori MEDIKÁN, čo je európsky názov pre búrku o sile hurikánu.

AKTUÁLNE: V Stredozemnom mori vznikne MEDIKÁN Zonas

Mimoriadne nepriaznivá situácia vzniká v centrálnej časti Stredozemného mora. Kvôli vysokej teplote morskej vody, ktorá je vysoko nadpriemerná, vznikne v oblasti intenzívna búrka, nazývaná MEDIKÁN.

Už v týchto chvíľach sa v oblasti Iónskeho mora vytvárajú v priaznivých podmienkach búrky, ktoré postupne sformujú búrkový systém. Ten by mal začať rotovať okolo svojho stredu a počas zajtrajšieho večera by sa malo v búrke vytvoriť oko. 

MEDIKÁN dostal meno Zonas a prinášať bude najmä mimoriadne nárazy vetra, mohutné vlnobitie a extrémne zrážky. Počas víkendu by mal zasiahnuť buď juh Grécka alebo Krétu, následne by sa mal presunúť cez juh Egejského mora nad Turecko. 

Zonas prinesie zrážky až do 300 milimetrov a vyvolať môže katastrofálne povodne a zosuvy pôdy. Pobrežné oblasti zas budú čeliť mohutnému vetru, v nárazoch do 150 km/h. 

Pred Zonasom vydala varovanie dokonca aj americká služba NOAA. Tá vydala výstrahu pred vznikom tropickej cyklóny v Stredozemnom mori.

Najnovšie správy