AKTUÁLNE: V Tatrách opäť spadla lavína. Zranenia utrpeli dvaja muži

26.03.2021 o 17:56 - Dominik Cenkner
  • Článok

Aj keď sme už pred týždňom privítali jar, na horách ešte stále vládne zima. S ňou súvisia aj lavíny, ktoré sa kvôli počasiu aké panovalo v uplynulých dňoch, môžu vyskytovať čoraz častejšie.

AKTUÁLNE: V Tatrách opäť spadla lavína. Zranenia utrpeli dvaja muži
Ilustračné foto, zdroj: SITA

Len včera sme vám priniesli informáciu o lavíne, ktorá v Žiarskej doline zasypala dvoch bratov. Záchranná akcia našťastie dopadla dobre a oboch sa záchranárom podarilo dostať do nemocnice.

Lavína spadla aj dnes. Tentokrát v popoludňajších hodinách v Jamnickej doline. Ako informuje Horská záchranná služba (HZS), záchranári boli požiadaní o pomoc dvom Slovákom.

Išlo o lyžiara a snoubordistu. Tých pri pokuse vystúpiť na Jakubinú z Jamnickej doline strhla lavína.

Našťastie ich lavína nezasypala. Pri páde si však privodili zranenia dolných končatín.

Úspešná záchrana

Záchranári z HZS požiadali o pomoc posádku Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby. Posádka následne smerovala do Jamnickej doliny.

Tam poskytli obom zraneným neodkladnú zdravotnú pomoc. Následne ich z miesta letecky evakuovali do ústia Žiarskej doliny, kde ich predali sanitke na prevoz do nemocnice.

HZS dnes na svojich stránkach informovala o tom, že vo Vysokých Tatrách platí 3. stupeň lavínového nebezpečenstva. Situácia sa môže v najbližších hodinách ešte zhoršovať.

Problémom je nielen vetrom previaty sneh, ale taktiež aj mokrý sneh. Pri ňom dochádza k oslabeniu snehovej pokrývky vodou v kvapalnom skupenstve. Ide o problém, ktorý sa vyskytuje počas topenia sa snehu alebo dažďa.

Najnovšie správy