AKTUÁLNE: Vytvoril sa búrkový systém, ktorý teraz mieri nad Slovensko. Pozor na vietor!

16.06.2022 o 16:57 - Peter Minárik

Počasie v našej oblasti začal ovplyvňovať studený front, ktorý v týchto chvíľach prináša intenzívne búrky do Česka, Poľska aj do Rakúska. Intenzívne búrky práve v týchto chvíľach mieria nad Slovensko.

AKTUÁLNE: Vytvoril sa búrkový systém, ktorý teraz mieri nad Slovensko. Pozor na vietor!
foto: Marie Horelicová

Nebezpečná búrková situácia vypukla. Zatiaľ čo v týchto chvíľach sa teploty na našom území šplhajú až k úrovni +30 °C, tak kúsok za našimi hranicami už úradujú veľmi silné búrky.

V nadchádzajúcich minútach sa očakáva príchod búrok aj na naše územie a budú sprevádzané nebezpečnými sprievodnými javmi. Počítať treba s krúpami aj so silným nárazovým vetrom. Búrky prinesú aj výraznú bleskovú aktivitu.

Búrky prinášajú krúpy a prudký lejak

Intenzívne búrky, ktoré sa v týchto chvíľach vyskytujú nad územím Českej republiky prinášajú predovšetkým intenzívny lejak a pomerne výrazné krupobitie. Krúpy nie sú veľké, ale zato intenzívne. V niektorých oblastiach sa po búrkach vytvorila vrstva krúp.

Búrky sú výrazné aj vysokou bleskovou aktivitou. Podľa detekcie bleskov udrelo nad územím Českej republiky už viac ako 13 000 bleskov, pričom najintenzívnejšie sú na Morave, kde blesky udierali s hustotou aj 5 bleskov na kilometer štvorcový.

Silné búrky sú aj u našich západných susedov. Tu sa však vyskytujú jednotlivé supercely. Napríklad v oblasti Pottendorfu padali väčšie krúpy. Ojedinele sa však vyskytujú aj supercely. Jedna sa objavila v blízkosti Kroměříže.

foto: Czech Thunderstorm Research Association
foto: Czech Thunderstorm Research Association

Búrkový systém mieri nad Slovensko

Sformovaný búrkový systém práve v týchto chvíľach mieri nad naše územie. Prvé búrky sa už objavujú na Kysuciach, no výraznejšie búrky prídu v nadchádzajúcich minútach.

formovanie búrkového systému
formovanie búrkového systému

Hlavná časť búrkového systému sa začne cez naše územie presúvať po 18:00. Aktuálne prepočty naznačujú, že najsilnejšie prejavy budú mať búrky okolo 18:00 na Považí, na severe Záhoria a postupne aj v Podunajskej nížine, kde by poryvy vetra mohli dosahovať rýchlosť až do 100 km/h.

Hlavným nebezpečným sprievodným javom blížiacich sa búrok tak bude silný vietor, ale podobne ako v Česku sa môže vyskytnúť pomerne intenzívne krupobitie. Po západe Slnka sa búrky budú vyskytovať už len na južnom a východnom Slovensku. Príchod búrkového systému sledujte TU.