Aký bude jún ? Teplý, no búrky budú na dennom poriadku

08.06.2020 o 21:21 - Peter Minárik
  • Článok

Na našom území sa začali ozývať búrky. Tie však tak skoro neodídu. Vyhliadka počasia na nasledujúce dni počíta s tým, že búrky budú na dennom poriadku a teploty budú na našom území každým dňom stúpať.

Aký bude jún ? Teplý, no búrky budú na dennom poriadku

Kto sa teší na slnečné a teplé počasie bude sklamaný. Vyhliadka na jún naznačuje, že nás čaká síce teplé počasie, no búrky budú na dennom poriadku. Miestami pritom môžu byť búrky aj intenzívnejšie a môžu spôsobovať škody.

Na vine je prítomnosť oblastí nižšieho tlaku, ktoré by sa mali udržiavať vo vyšších hladinách atmosféry a súčasne sa nad oblasťou Jadranu a Stredomoria očakáva výskyt tlakových výši.

To spôsobí, že do našej oblasti bude síce prúdiť teplý vzduch, no prítomnosť tlakovej níže zabezpečí aj vlhkosť a počas dňa sa takýto teplý a vlhký vzduch veľmi dobre labilizuje a následne v ňom vznikajú aj silnejšie búrky. Na pocit tak bude nasledujúce dni dusno, no predovšetkým popoludní budú strašiť búrky.

Dlhodobé numerické modely vidia aktuálny vývoj až do začiatku prvej júnovej dekády a z vývoja na nasledujúce dni vyplýva že priemerné teploty by mali byť oproti normálu o zhruba 4-5 °C vyššie. Maximá by sa každý deň mohli pohybovať od +23 do +30 °C. Hranicu +30 °C by mali teploty prekračovať predovšetkým po 20. júne.

Okrem vysokých teplôt sa očakávajú aj dni s nadpriemernými zrážkami. To značí, že nás čakajú časté búrky a podľa aktuálneho vývoja by sme na našom území mali každý deň pozorovať nejakú búrku.

vývoj počasia na nasledujúce dni
vývoj počasia na nasledujúce dni

Jún tak síce bude teplý, no s búrkami. Vyzerá to tak, že stabilné, slnečné počasie s vysokými teplotami, nám nateraz nehrozí.

Najnovšie správy