Alergici, pozor! V ovzduší je vysoká koncentrácia peľu

14.05.2022 o 17:30 - Veronika Salayová

Vplyvom teplého počasia sa na Slovensku postupne zvyšujú denné koncentrácie peľových zŕn. V ovzduší sa už teraz nachádza čoraz viac peľu, čo nie je pozitívna správa pre alergikov.

Alergici, pozor! V ovzduší je vysoká koncentrácia peľu
Ilustračné. Foto: Wetteronline

Teplé a suché počasie výrazne napomáha šíreniu peľových alergénov v ovzduší. V dôsledku vysokých teplôt vzduchu rozkvitli viaceré alergény.

Uplynulý týždeň na celom území Slovenska dominoval v ovzduší peľ brezy, hrabu, duba, buka a ihličnanov z čeľade borovicovitých. Peľ brezy najmä pričinením vetra a ním transportovaného peľu dosahoval začiatkom týždňa veľmi vysoké koncentrácie vo všetkých regiónoch. 

Vysoké koncentrácie peľu ihličnanov, buka, duba a hrabu – druhov, ktoré majú veľké peľové zrná, prispeli ku tvorbe žltých povlakov na autách či parapetoch a tento peľ ihličnanov vo forme žltých povlakov sa bude vyskytovať vo väčších množstvách na väčšine územia Slovenska aj naďalej.

Úrad verejného zdravotníctva za posledný týždeň zaznamenal v ovzduší vysoké koncentrácie peľových zŕn brezy, duba a pŕhľavovitých rastlín.

Okrem rastlinného peľu spóry vzdušných húb rodu Cladosporium dosiahli taktiež vysoké koncentrácie. Denné koncentrácie spór húb (plesní) počas teplejších dní ešte stúpnu, informuje ÚVZ RS. 

Oteplenie a nedostatok zrážok

Za aktuálnu veľkú koncentráciu peľových zŕn v ovzduší môže najmä výrazné oteplenie v posledných dňoch, ktoré zapríčinilo kvitnutie veľkého množstva kvetín a stromov, a nedostatok zrážok, ktorý spôsobuje, že peľ ostáva v ovzduší dlhšie. 

ÚVZ SR taktiež upozornil, že vplyvom teplého počasia sa postupne zvýšia denné koncentrácie peľových zŕn z čeľade borovicovitých a lipnicovitých. Peľ tráv sa v priebehu pár týždňov stane najvýznamnejším a najsilnejším alergénom.

Množstvo peľu v ovzduší bude lokálne ovplyvňované najmä zrážkovou činnosťou.

Dlhodobé štúdie ukazujú, že množstvo peľu v Európe neustále rastie. Predpokladá sa, že nárast súvisí okrem iného so stúpajúcou koncentráciou CO2. Štúdie zo skleníkov ukazujú, že rastliny uvoľňujú viac peľu, keď sa zvyšuje koncentrácia CO2.