Vplyvom teplého počasia sa na Slovensku postupne zvyšujú denné koncentrácie peľových zŕn. V ovzduší sa už teraz nachádza čoraz viac peľu, čo nie je pozitívna správa pre alergikov.
Teplé a suché počasie výrazne napomáha šíreniu peľových alergénov v ovzduší. V dôsledku vysokých teplôt vzduchu rozkvitli viaceré alergény.
Uplynulý týždeň na celom území Slovenska dominoval v ovzduší peľ brezy, hrabu, duba, buka a ihličnanov z čeľade borovicovitých. Peľ brezy najmä pričinením vetra a ním transportovaného peľu dosahoval začiatkom týždňa veľmi vysoké koncentrácie vo všetkých regiónoch.
Vysoké koncentrácie peľu ihličnanov, buka, duba a hrabu – druhov, ktoré majú veľké peľové zrná, prispeli ku tvorbe žltých povlakov na autách či parapetoch a tento peľ ihličnanov vo forme žltých povlakov sa bude vyskytovať vo väčších množstvách na väčšine územia Slovenska aj naďalej.
Úrad verejného zdravotníctva za posledný týždeň zaznamenal v ovzduší vysoké koncentrácie peľových zŕn brezy, duba a pŕhľavovitých rastlín.
Okrem rastlinného peľu spóry vzdušných húb rodu Cladosporium dosiahli taktiež vysoké koncentrácie. Denné koncentrácie spór húb (plesní) počas teplejších dní ešte stúpnu, informuje ÚVZ RS.
Za aktuálnu veľkú koncentráciu peľových zŕn v ovzduší môže najmä výrazné oteplenie v posledných dňoch, ktoré zapríčinilo kvitnutie veľkého množstva kvetín a stromov, a nedostatok zrážok, ktorý spôsobuje, že peľ ostáva v ovzduší dlhšie.
ÚVZ SR taktiež upozornil, že vplyvom teplého počasia sa postupne zvýšia denné koncentrácie peľových zŕn z čeľade borovicovitých a lipnicovitých. Peľ tráv sa v priebehu pár týždňov stane najvýznamnejším a najsilnejším alergénom.
Množstvo peľu v ovzduší bude lokálne ovplyvňované najmä zrážkovou činnosťou.
Dlhodobé štúdie ukazujú, že množstvo peľu v Európe neustále rastie. Predpokladá sa, že nárast súvisí okrem iného so stúpajúcou koncentráciou CO2. Štúdie zo skleníkov ukazujú, že rastliny uvoľňujú viac peľu, keď sa zvyšuje koncentrácia CO2.