Alex už besnie vo Francúzsku. Rýchlosť vetra dosiahla takmer 190 km/h

02.10.2020 o 11:03 - Francúzsko - Veronika Salayová
  • Článok

Víchrica Alex počas noci zasiahla Francúzsko, kde narobila nemalé škody. Rýchlosť vetra v nárazoch dosiahla takmer 190 km/h.

Alex už besnie vo Francúzsku. Rýchlosť vetra dosiahla takmer 190 km/h
Foto: Meteo Express

Počas noci dorazila mimoriadne silná víchrica s pomenovaním Alex do severných oblastí Francúzska a teraz vyčíňa na juhu Veľkej Británie.

V Bretónsku silný vietor spôsobil mnohé materiálne škody. Alex vyvracala stromy, strhávala strechy, rozbíjala sklá na autách a brala všetko, čo jej prišlo do cesty. Víchrica strhla napríklad aj strechu na budove univerzity Notre Dame vo Vannes, kde vietor vyčíňal rýchlosťou 131 km/h. 

Tesne po polnoci fúkal vietor na francúzskom ostrove Belle-Île, južne od Bretónska, v náraze rýchlosťou až 186 km/h. Na francúzskom ostrove Groix zaznamenali rýchlosť vetra 157 km/h. 

Zdroj: Keranuos
Zdroj: Keranuos

Hasiči tak mali počas noci plné ruky práce. Víchrica udrela plnou silou a naďalej vyčíňa aj v týchto chvíľach. Alex sa postupne presúvala smerom nad Lamanšský preliv a od rána ovplyvňuje počasie v južnom Anglicku.

Na juhu Veľkej Británie sa očakáva silný nárazový vietor a intenzívne zrážky, ktoré môžu spôsobiť bleskové povodne. V oblasti sa môžu objaviť aj silné búrky.

Alex bude ovplyvňovať počasie až do oblasti severného Walesu. Výstrahy pred silným vetrom a dažďom platia najmä pre celé južné Anglicko a vnútrozemský Wales.

Najnovšie správy