Alpský ľadovec Marmolada sa roztopí do 20 rokov. Svet tak príde o unikátnu stavbu

27.12.2020 o 17:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Štúdia organizácie Legambiente hovorí o tom, že alpské ľadovce sa za posledných 150 rokov zmenšili o 60 %. Najhoršia situácia je na východe Álp.

Alpský ľadovec Marmolada sa roztopí do 20 rokov. Svet tak príde o unikátnu stavbu
Ľadovec Marmolada, Foto: val-gardena.com

Ľadovec Marmolada v Dolomitoch na rakúsko-talianskom území, by sa mohol úplne roztopiť už za 15 až 20 rokov.

„Krehká rovnováha vo vysokohorských ľadovcových prostrediach bola premožená postupom globálneho otepľovania.“ Píše sa v spomínanej štúdií.

Roztápanie alpských ľadovcov v Taliansku sa podľa nej výrazne zrýchlilo od konca 80. rokov 20. storočia. Štúdia nielenže priniesla zhodnotenie aktuálnej situácie, ale ponúka aj 12 návrhov ako čeliť klimatickým zmenám.

Rovnako tak talianska nezisková organizácia Legambiente vyzvala vládu, aby začala čo najrýchlejšie riešiť závažný problém.

Roztápajúci sa ľad na Marmolade čas od času odhalí nejaké svedectvo o dobách z prvej svetovej vojny - mŕtveho vojaka, sklady potravín, nocľahárne zbité z drevených trámov. Nechýbajú taktiež zbrane alebo osobné veci.

Ľadovec sa totiž počas vojny stal miestom unikátnej stavby. Rakúski vojaci v ňom vykopali labyrint ľadových tunelov. Tie sa podľa odhadov nachádzali až v hĺbke 50 metrov.

Vojaci sa mali spustiť dolu trhlinami a doslova vydlabať 12 km chodieb, ktoré tvorili legendárne ľadové mesto. Talianskemu vojsku sa ho nikdy nepodarilo dobyť a v roku 1917 sa preto stiahlo.

Najnovšie správy