Alpy čaká množstvo nového snehu. V Rakúsku napadne viac ako meter

11.10.2020 o 14:35 - Peter Minárik
  • Článok

Najbližšie dni prinesú do vnútrozemia Európy množstvo zrážok. Zatiaľ čo v nižších polohách bude výdatne pršať, tak na horách bude výdatne snežiť a nový sneh sa bude rátať na desiatky centimetrov.

Alpy čaká množstvo nového snehu. V Rakúsku napadne viac ako meter

Prehlbujúca sa oblasť nízkeho tlaku vzduchu nad severným Talianskom prinesie nasledujúce dni poriadne upršané počasie. Táto tlaková níž totiž bude zabezpečovať v našej oblasti množstvo vlhkosti.

V nižších polohách sa očakávajú výdatné zrážkové úhrny, ktoré budú rozvodňovať vodné toky. Počas prvej polovice týždňa môže spadnúť až okolo 100 mm.

Súčasne však do našej oblasti začne od severozápadu zatekať chladný vzduch. Vo vyšších polohách tak bude pomerne výdatne snežiť.

Snehová pokrývka sa bude vytvárať už od nadmorskej výšky zhruba 1200 m n.m., no prechodne, predovšetkým na juhu Nemecka, či na severe Rakúska môže hranica sneženia poklesnúť ešte nižšie.

Sneh by však mal pribúdať predovšetkým od výšky 1500 m n.m. a do stredajšieho večera by v oblasti Álp mohlo napadnúť niekoľko desiatok centimetrov nového snehu.

Najviac snehu sa očakáva v oblasti Tirolska a Korutánska, kde by v polohách nad 2500 m n.m. mohlo spadnúť až cez meter nového snehu,

Najnovšie správy