Alpy čaká snehová nádielka. Napadne aj cez pol metra snehu

31.12.2020 o 18:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Nový rok sa v alpskej oblasti bude niesť v znamení snehovej nádielky. Meteorológovia očakávajú ďalšiu vlnu sneženia už v najbližších dňoch.

Alpy čaká snehová nádielka. Napadne aj cez pol metra snehu
Sneženie na juhu Álp spôsobilo problémy aj začiatkom týždňa, Foto: Antonio Spitaleri

Kým v našich končinách niet po snehu ani chýru ani slychu, ak nepočítame horské oblasti stredného Slovenska, inde v Európe sa chystajú na ďalšiu vlnu sneženia.

Meteorológovia totiž v najbližších dňoch očakávajú pozdĺž južných Álp výrazné snehové prehánky. Snežiť by malo začať už v nedeľu a miestni obyvatelia by sa mali dočkať poriadnej snehovej nádielky.

Predpovede totiž hovoria o silnom a dlhotrvajúcom snežení. To by sa malo vyskytovať v páse od švajčiarskeho Lugana, cez talianske Trento až po rakúske Korutánsko.

Práve v týchto oblastiach by malo napadnúť aj viac ako 50 cm snehu. Sneh tak opäť raz miestnym poriadne skomplikuje život.

Nová vlna sneženia navyše príde len po pár dňoch od tej predošlej. Len v pondelok totiž v danej oblasti husto snežilo. Sneh spôsobil problémy najmä na cestách, ako dokazujú aj zábery, ktoré nájdete v priloženej fotogalérii.

Na južnej strane Álp vtedy spadlo od 30 do 60 cm snehu. Najviac ho zaznamenali v dedine San Bernardino vo švajčiarskom regióne Graubünden.

Kedy sa dočkáme sneženia aj na Slovensku? To je asi otázka, ktorú si v posledných dňoch položil nejeden z nás. V najbližších dňoch to na výdatné sneženie u nás nevyzerá. Zmeniť by sa to však mohlo v polovici januára.

Najnovšie správy