Alpy strácajú svoje ľadovce. Za 80 rokov ich môžu stratiť až 92 %

10.12.2020 o 07:00 - Veronika Salayová
  • Článok

Alpám hrozí, že do konca storočia stratia až 92 % svojich ľadovcov. Strata ľadovcov sa týka aj mnohých obľúbených lyžiarskych stredísk v Rakúsku, Švajčiarsku či Francúzsku.  

Alpy strácajú svoje ľadovce. Za 80 rokov ich môžu stratiť až 92 %
Francúzske Alpy. Foto: unsplash

Podľa vedcov z Talianska a Británie bude do konca storočia rásť nadmorská výška, nad ktorou sa ľadovce nebudú roztápať, uvádza štúdia v odbornom časopise Climate Dynamics.

„Všetky alpské ľadovce sa budú v nasledujúcich desaťročiach zmenšovať a väčšine z nich hrozí, že do konca storočia úplne zmiznú,“ uviedol pre agentúru ANSA jeden z autorov štúdie Filippo Giorgi. Podľa výskumníkov hrozí, že sa do roku 2050 začnú topiť všetky ľadovce, ktoré sa nachádzajú vo výške do 3 500 m n. m.

Vedci upozorňujú, že strata ľadovcov hrozí na takmer všetkých miestach, kde sa nachádzajú populárne zimné centrá, ako Zermatt vo Švajčiarsku, Hintertux v Rakúsku alebo Grande Motte vo Francúzsku.

Vedci vo svojom výskume analyzovali vývoj od začiatku minulého storočia a urobili prognózu do konca tohto storočia, pričom sledovali vývoj nadmorskej výšky topenia ľadovcov. Na základe svojich výskumov dospeli k záveru, že riziko trvalého roztopenia alpských ľadovcov hrozí na 69 % v priaznivom scenári a až na 92 % v nepriaznivom scenári.

Nadmorská výška topenia ľadovcov stúpa predovšetkým kvôli rastúcim teplotám v lete a nižším priemerným zrážkam. Podľa vedcov sa topenie nevyvíja rovnomerne v celej alpskej oblasti –  k rýchlejšiemu topeniu alpských ľadovcov dochádza v západnej časti.

V alpských oblastiach v budúcnosti hrozia aj problémy s dostupnosťou pitnej vody, čo predstavuje ďalší vážny problém.

Miznutie ľadovcov patrí k najviditeľnejším ukazovateľom klimatických zmien na Zemi.

Najnovšie správy