Alpy trápi intenzívne sneženie, napadlo už cez 100 cm

17.11.2019 o 16:27 - Madonna di Campiglio - Ľubomír Franko
  • Článok

Intenzívne sneženie trápi už od štvrtku viaceré oblasti Álp. V Dolomitoch napadlo cez 100 cm, sneh je ťažký a spôsobuje komplikácie. 

Alpy trápi intenzívne sneženie, napadlo už cez 100 cm

Výdatné zrážky sa v týchto dňoch vyskytujú vo viacerých častiach Álp. Najintenzívnejšie sneženie momentálne pozorujú vo Vysokých Tauroch a v Dolomitoch. 

Na vrcholoch hôr sa očakáva intenzívne sneženie, pri ktorom do zajtrajšieho rána môže miestami napadnúť ešte viac ako 1 a pol metra čerstvého snehu.

Už dnes ráno hlásili viaceré oblasti problémy. Dôvodom je sneh, ktorý v údoliach padá pri kladných teplotách, je tak mokrý a ťažký. Najväčšie problému sú kvôli popadaným stromom, ktoré pod náporom snehu padajú na elektrické vedenie. 

Najvýraznejšie sneženie zatiaľ pozorovali v Dolomitoch, kde napadlo od včera večera už takmer 100 cm snehu. 

V dôsledku novej snehovej pokrývky ale výrazne stúplo lavínové nebezpečenstvo. Mohutné lavíny boli pozorované už na viacerých miestach, jedna väčšia zasiahla aj mesto Martello v talianskych Alpách. 

Takto to vyzeralo dnes ráno v známom lyžiarskom stredisko Madonna di Campiglio v provincii Trento, kde napadlo viac ako meter snehu. 

Madonna di Campiglio, foto: Wiliam Bombarda
Madonna di Campiglio, foto: Wiliam Bombarda

Ďalšie výdatné zrážky sa v oblasti očakávajú aj počas noci a zajtrajśieho dňa. Na vrcholoch hôr môže pripadnúť ešte viac ako 100 centimetrov. 

Najnovšie správy