Americký med obsahuje radioaktívny spád. Pochádza z testov jadrových zbraní

23.04.2021 o 12:10 - Veronika Andrejková
  • Článok

Okrem pesticídov včelie úle stále ohrozuje rádioaktivita. Ich med v Amerike stále obsahuje rádioaktívny spád, ktorý pochádza z testov jadrových zbraní z 50. rokov.

Americký med obsahuje radioaktívny spád. Pochádza z testov jadrových zbraní
Ilustračný obrázok, foto: Sophie Mengel

Prvé testy jadrových zbraní rozšírili rádioaktívny spád široko-ďaleko a kontaminovali pôdu, vodu a potraviny. Aj takmer 70 rokov po nich vedci stále objavujú zvyšky rádioaktivity na plodinách a teraz dokonca aj v mede.

Jedným z najdlhšie trvajúcich prvkov po takejto jadrovej detonácii cézium-137, ktoré má polčas rozpadu až 30,2 roka. 

To sa snažil dokázať univerzitným študentom aj ich pedagóg James Kte, geológ na College of William & Mary vo Virgínii. Počas jarných prázdnin zozbieral vzorky medu z rôznych štátov a oblastí USA a začal ich testovať.

Podľa očakávaní rádioaktivita bola v nim veľmi nízka, žiaden med nedosiahol hranicu, ktorá by sa dala považovať už za nebezpečnú. Zaujímavé však bolo, že aj napriek tomu, bolo v nich viditeľne vidieť rozdiely v koncentrácii rádioaktívnych látok.

Až 100-krát vyššiu koncentráciu mal med z Raleigh v Severnej Karolíne. Vo svojej štúdii však poznamenal, že ešte pred niekoľkými desiatkami rokov bola koncentrácia rádioaktívnych látok aj v mede, či iných plodinách, mnohonásobne vyššia.

Najnovšie správy