Ameriku tento rok zaplavia miliardové roje hlučného hmyzu. Opäť po 17 rokoch

02.02.2021 o 18:01 - Dominik Cenkner
  • Článok

Počas tohto roka sa v Severnej Amerike vynoria zo zeme miliardy cikád, ktoré prinesú do veľkomiest obrovské roje hmyzu a typické zvuky samcov hľadajúcich samice k páreniu. Práve v roku 2021 totiž vrcholí sedemnásťročný cyklus, podľa ktorého cikády riadia svoje životy.

Ameriku tento rok zaplavia miliardové roje hlučného hmyzu. Opäť po 17 rokoch
Ilustračné foto, zdroj: rare.us

Cikáda sedemnásťročná je výrazný hmyz s nápadne červenými očami, čiernym telíčkom a výrazne oranžovými krídlami. V štádiu nymfy sa zavrtávajú do zeme, kde sa živia vysávaním živín z koreňov rastlín.

Postupne naberajú na sile a rastú, až nakoniec po sedemnástich rokoch života už ako dospelí synchronizovane vyliezajú z pôdy a v obrovských rojoch vzlietnu nad Severnú Ameriku. A práve rok 2021 je rokom tejto „biblickej udalosti“. Američania totiž tomuto hmyzu hovoria aj faraónska cikáda.

Naposledy k takémuto roju došlo v roku 2004, kedy zaplavili významnú časť severnej Ameriky, vrátane veľkomiest v štátoch New York, Ohio či Illinois. Očakáva sa, že tento rok sa objavia v momente, keď budú dni dostatočne teplé, teda pravdepodobne v polovici mája.

„Môžu sa zhromažďovať v parkoch, lesoch alebo obytných štvrtiach, prakticky všade, a to v miliónových rojoch. Keď je ich toľko, lietajú, pristávajú a prechádzajú sa všade, vrátane príležitostného pristania na ľuďoch,“ uviedol entomológ Gary Parsons.

Ako dodal, cikády priamo pre človeka nemôžu a ani nepredstavujú žiadnu hrozbu, ale ochorieť môžu domáce zvieratá, ak sa nimi prepchajú. Udalosť môže mať taktiež psychologický dopad pre Američanov. 

Roje „kobyliek“ totiž pripomínajú jednu z desiatich egyptských rán, o ktorých píše Biblia. Neinformovaní ľudia tak môžu nadobudnúť pocit, že v dobe pandémie ide o akúsi formu trestu.

Najnovšie správy