ANALÝZA: Dnes nám hrozia intenzívne búrky. KDE a KEDY ?

21.06.2018 o 10:10 - Ľ.F.
Článok

Studený front sa postupne približuje nad naše územie a s ním aj búrky, ktoré budú večer aj intenzívne. Vyskytnú sa na viacerých miestach.

ANALÝZA: Dnes nám hrozia intenzívne búrky. KDE a KEDY ?

Počasie bude dnes ovplyvňovať blížiaci sa studený front. Po okraji tlakovej výše so stredom nad Ukrajinou k nám bude prúdiť mimoriadne teplý vzduch a teploty sa môžu vyšplhať až na +34 °C.

Prvé búrky sa očakávajú najmä na strednom a východnom Slovensku. Budú vznikať vo výraznejšej instabilite, no chýbať im bude dynamika. Budú preto prevažne stacionárneho charakteru a prinesú najmä intenzívne zrážky a krupobitie. Vyskytnúť sa môže aj silnejší vietor - downburst.

Tvoriť sa začnú už okolo poludnia.

Podstatne silnejšie búrky sa očakávajú vo večerných hodinách. Tie sa budú tvoriť na fronte vo výraznej dynamike a v nestabilnom prostredí. Očakáva sa, že v oblasti východného Česka sa sformuje búrková línia, ktorá po 18-tej hodine postúpi nad severozápad nášho územia. Na búrkovej línii sa môže vyskytnúť krupobitie, intenzívny lejak, no najnebezpečnejším javom bude silný nárazový vietor. Ten môže krátkodobo dosiahnuť aj 80 km/h. 

Línia by sa postupne mala rozšíriť aj smerom na juh a zasiahnuť by mala aj západ Slovenska. Neskôr sa bude presúvať ďalej na východ a postupne bude slabnúť. Bližšie info prinesieme v priebehu dňa, keď bude situácia jasnejšia.

Najnovšie správy