ANALÝZA: V utorok nás čakajú intenzívne búrky. Vyskytnúť sa môže aj to

Článok
Čakajú nás prvé intenzívnejšie búrky tohto roku. Vysoká dynamika môže vytvoriť aj tornádo

Počas utorku (06.06.2017) sa bude naše územie nachádzať v teplom sektore frontálneho systému. Pred prichádzajúcim frontom k nám bude prúdiť teplý vzduch od juhu, ktorý sa bude výraznejšie labilizovať. Postupne sa na mnohých miestach vyskytnú búrky, ktoré budú na západnom Slovensku intenzívne a sprevádzané môžu byť nebezpečnými prejavmi. 

Konvekcia začne prebiehať po východe Slnka a v ranných hodinách sa môžu prvé búrkové bunky vytvoriť v hornatých oblastiach stredného Slovenska. Búrky budú mať dostatočnú vlhkosť a stredne vysoké hodnoty instability. Búrky sa neskôr môžu objaviť aj na východe Slovenska. Ich hlavným sprievodným javom budú prívalové zrážky a krupobitie. Tieto búrky sa budú opätovne tvoriť až do večerných hodín.
 
 
Popoludní s príchodom frontu začne postupne v oblasti západného Slovenska narastať dynamika. Okolo 17:00 ráta model GFS s hodnotou CAPE 800 až 1200 J/kg a strihu vetra v hladine 0-6 km okolo 10-15 m/s. Ešte vyššie však budú hodnoty strihu vetra v hladine 0-1 km, ktoré sa budú pohybovať s príchodom večera na úrovni 8-12 m/s. Takéto vysoké hodnoty v nízkych hladinách budú viesť k tvorbe búrok s výrazným vzostupným prúdom. Vysoké hodnoty helicity v popoludňajších hodinách naznačujú taktiež stáčanie vzduchu s rastúcou výškou. Relatívna helicita by mala byť zajtra najvyššia práve v hladine 0 až 1 kilometer. Modely zároveň rátajú s veľmi nízkou úrovňou kondenzačnej hladiny.
 
 
Búrková oblačnosť tak bude mať vo väčšine prípadov veľmi nízku, rotujúcu základňu. Na západnom Slovensku sa v priebehu zajtrajšieho dňa môže vytvoriť niekoľko supercelárnych búrok, ktorých hlavným rizikom bude krupobitie, nárazový, downburstový vietor a prívalové zrážky. Vďaka zvýšeným hodnotám helicity a dynamiky v spodných vrstvách troposféry je relatívne vysoká šanca aj pre vznik tornáda, pričom šanca na takéto nebezpečné javy bude narastať s príchodom večera.
Upozorňujeme, že šanca na výskyt tornáda nie je nijak výnimočne vysoká. Existuje len malá pravdepodobnosť, že sa môže vyskytnúť pri VEĽMI SILNEJ BÚRKE.
 
 
Vo večerných hodinách by nad naše územie od západu mal doraziť už samotný studený front, ktorý prinesie najmä dážď s ojedinelými búrkami. Zrážky budú ustávať počas noci na stredu, pričom za 24 hodín môže lokálne napršať aj 50 mm. Zrážky však budú opäť rozdelené nerovnomerne a ich výskyt bude viazaný na búrkovú činnosť.
 

Viac o situácii vo Vašom okrese nájdete TU.

img