ANIMÁCIA: Láva vyparila na Havaji celé jazero

16.06.2018 o 09:47 - Ľ.F.
Článok

Sopka Kilauea je na Havaji naďalej veľmi aktívna. Lávové prúdy ničia všetko čo im príde do cesty, či už ide o veci prírodné, alebo vytvorené človekom.

ANIMÁCIA: Láva vyparila na Havaji celé jazero

Lávový prúd začiatkom júna dosiahol oblasť jazera Green Lake v kráteri Kapoho. V sobotu, 2. júna o 10:00 miestneho času začala láva vtekať do jazera, o 13:30 bol pozorovaný mohutný oblak a o 15:00 popoludní láva úplne naplnila kráter, v ktorom sa jazero nachádzalo. Láva logicky vyparila všetku vodu z jazera.

Celý proces nie je tak jednoduchý. Na vyparenie veľkého množstva vody je potrebná aj nesmierne veľká energia. Keďže voda má vysokú teplotnú kapacitu, je ju obtiažne zohriať či ochladiť. Portál IFL Science vyrátal, koľko energie by bolo potrebné na celý tento proces.

Keďže jazero má podľa Wikipédie hĺbku 61 metrov, no podľa štátnych spisov 6,1 metra, vo výpočtoch sa rátalo s hĺbkou 30,5 metra. Znamená to, že jazero obsahovalo približne 59-tisíc kubických metrov vody. Na základe kalorimetrickej rovnice a berúc do úvahy teplotu vody +18 °C by sme na privedenie jazera do bodu varu potrebovali minimálne 20,4 trilióna joulov tepelnej energie. Na vyparenie tohto množstva by sme však potrebovali podstatne viac. Na vyparenie jedného kilogramu (jedného litra) vody je potrebných 2,26 milióna joulov. Znamená to, že na vyparenie jedného kubického metra vody je potrebných 2,26 miliónov x 1000 joulov, čiže 2,26 x 109 joulov.

Celková energia, potrebná na vyparenie jazera Green Lake by sa vyšplhala teda na 134 biliónov joulov (1,34 x 1014). Takáto energia je rovná približne 35 kilotonám TNT, čo je energia ako pri menších jadrových výbuchoch. 

Z týchto výpočtov môžeme pozorovať nesmiernu silu prírody a najmä tečúcej lávy, ktorá je takmer nezastaviteľná.