Antarktída mení farbu: Zelený sneh sa rozširuje. Prečo?

25.05.2020 o 07:08 - Antarktída - Veronika Salayová
  • Článok

Zmena klímy v dôsledku otepľovania spôsobila, že sa na Antarktíde začalo mimoriadne dariť riasam. Podľa štúdií sú na vine do istej miery aj tučniaky.

Antarktída mení farbu: Zelený sneh sa rozširuje. Prečo?
Foto: AlertaGeo

Botanici z Cambridgskej univerzity začali so štúdiom rias, ktoré rastú v topiacom sa snehu, pozdĺž antarktického pobrežia. Anglickí vedci skombinovali satelitné údaje s pozorovaniami, ktoré uskutočnili počas dvoch letov okolo južného pólu.

Zistili, že hoci každá jednotlivá riasa je mikroskopická, môže kolektívne zmeniť farbu na zelenú, a dokonca ich pri hromadnom raste možno vidieť z vesmíru. Ďalej zistili aj to, že rast rias je stimulovaný trusom tučniakov a 60 % rias je vzdialených do 5 kilometrov od kolónie tučniakov.

Odborníci sa domnievajú, že tento „zelený sneh“ sa bude šíriť čoraz rýchlejšie, pretože globálne teploty budú v dôsledku zmeny klímy stúpať ďalej.

Riasy rastú v relatívne „teplejších“ oblastiach, kde priemerné teploty dosahujú počas letných mesiacov na južnej pologuli od novembra do februára priemerne teploty okolo 0 °C.

Botanik Matt Davey z Cambridgskej univerzity uviedol, že vidí významný pokrok v našom chápaní a v tom, ako by sa Antarktída mohla v nasledujúcich rokoch zmeniť. Je pravdepodobné, že v nasledujúcich rokoch sa Antarktída „zazelená“ ešte viac. Zatiaľ však nie je zrejmé, aký to bude mať vplyv na miestny ekosystém.

Riasy sa nachádzajú okolo pobrežia južného kontinentu, najmä na ostrovoch pozdĺž západného pobrežia Antarktického polostrova. Antarktický polostrov je súčasťou kontinentu, ktorý zažil najrýchlejšie otepľovanie v druhej polovici minulého storočia.

Najnovšie správy