Antarktídu zasiahli dve zemetrasenia. Úrady vyslali falošný poplach

24.01.2021 o 18:05 - Veronika Andrejková
  • Článok

Včera večer miestneho času došlo v blízkosti Shetlandských ostrovov a v Čile k dvom silným zemetraseniam. Úrady občanom omylom poslali varovania pred vlnou tsunami.

Antarktídu zasiahli dve zemetrasenia. Úrady vyslali falošný poplach
Ilustračný obrázok, foto: Lawrence Eaton

Prvé zemetrasenie malo magnitúdu 7 a nastalo v hĺbke asi 10 km. Zemetrasenie zaznamenala čílska výskumná stanica, ktorá sa nachádza blízko epicentra.

Krátko na to sa zem triasla aj v samotnom Čile. Druhé zemetrasenie s magnitúdou 5,6 bolo v hĺbke až 110 km. Epicentrum bolo neďaleko hlavného mesta Santiago.

Ani jedno z nich nespôsobilo zranenia či materiálne škody. Napriek tomu však čílske úrady zaslali svojim obyvateľom oznámenia s varovaním pred vlnou tsunami. 

Vo varovaní stálo, aby opustili pobrežné oblasti. Občania miest La Serena a Valparaiso, tak začali opúšťať svoje domovy z obavy pred obrovskou vlnou. 

Po nejakom čase však miestne ministerstvo vnútra oznámilo, že varovania boli odoslané omylom a žiadne nebezpečenstvo pred tsunami nehrozí. Zbytočne tak vznikla medzi obyvateľmi panika.

Medzičasom sa už svojim občanom ospravedlnili na svojom twitterovom účte. Vysvetlili, že evakuovaní boli len pracovníci výskumnej stanice a tí sa tiež už vrátili na svoje pôsobisko, keďže nebezpečenstvo už nehrozilo.

Najnovšie správy