Apríl sa zbláznil. Európu v noci a ráno zasypala nádielka snehu

Článok
Európa zažíva po prvých dvoch aprílových dekád, ktoré boli teplotne výrazne nadpriemerné poriadnu vlnu ochladenia.

Do Európy od severu naďalej prúdi veľmi studený vzduch, ktorý prináša zimný záver apríla do Európy. Sneží a mrzne od Škótska až po Chorvátsko a Taliansko. Najmä v horských oblastiach Európy to skôr vyzerá ako na začiatok zimnej lyžiarskej sezóny než na jar.

Aktuálne je situácia nad Európou taká, že cez Európu postupuje studený front, ktorý prináša pomerne výrazné zrážky, ktoré sú prechodne aj v nižších polohách snehové. Za týmto studeným frontom prúdi do Európy ešte chladnejší vzduch od severu.

Obr. 1: Aktuálna situácia nad Európu a postup studeného frontu

Postupujúci studený front prináša do Európy celkom výrazné zrážky, ktoré sú v niektorých oblastiach aj snehové. Hranica sneženia leží okolo výšky 400 až 700 metrov.

Obr. 2: Aktuálne zrážky nad Európou, modrá-dažď, ružová-sneh

Frontálny systém už počas nasledujúcej noci a v priebehu stredy ovplyvní počasie aj na našom území a prinesie sneženie aj na naše hory od výšky zhruba 700 metrov. Za frontom sa však od severu začne do Európy zintenzívňovať prílev studeného vzduchu, ktorý opäť aj my pocítime na štvrtkových ranných teplotách.

Obr. 3: Synoptická situácia na zajtrajší deň

Sneží vo väčšine Európy

Front priniesol počas uplynulej noci a rána sneženie do Veľkej Británie, Nemecka, na Benelux, ale samozrejme aj do Álp, kde boli zrážky najintenzívnejšie. Začalo snežiť aj u našich susedov v Česku.

Sneženie na Britských ostrovoch

Ráno snežilo aj v Holandsku

Sneh ráno zaznamenali aj na viacerých miestach Nemecka

Aktuálne sneží aj v susednom Česku

Najviac snehu však jednoznačne napadlo v Alpách

Počas nadchádzajúcej noci príde sneženie aj do našej oblasti, takže zasnežené obrázky budú do Európy prichádzať aj zo Slovenska.

Kde nasneží a očakáva sa aj tvorba snehových jazykov sa dočítate TU.

img