Arktída opäť znepokojuje: Teploty vystúpili veľmi vysoko nad priemer

26.11.2020 o 07:00 - Veronika Salayová
  • Článok

Teploty na dané ročné obdobie stúpajú v Arktíde veľmi vysoko. Tento fakt vedcov znepokojuje. 

Arktída opäť znepokojuje: Teploty vystúpili veľmi vysoko nad priemer
Ilustračné. Foto: unsplash

Teploty v arktickej oblasti sú opäť výrazne nadpriemerné. Uplynulý víkend stúpli v priemere až o takmer 6 °C, než je dlhodobý normál pre koniec novembra.

Teploty dokonca lokálne stúpli aj o viac ako 20 °C nad očakávaným priemerom, čo je veľmi výrazné číslo. 

Veľmi znepokojujúcim faktom je, že teploty v Arktíde stúpajú trikrát rýchlejšie ako vo zvyšku sveta. „Aj keď miera globálneho otepľovania je najrýchlejšia, akú sme videli za milióny rokov, nikde nestúpajú teploty rýchlejšie ako v Arktíde,“ uviedol meteorológ Jeff Berardell. 

Teplotné anomálie z pondelka 23. novembra. Zdroj: Climate Raenalyzer
Teplotné anomálie z pondelka 23. novembra. Zdroj: Climate Raenalyzer

Vedci z Nemecka nedávno potvrdili, že globálne otepľovanie sa urýchľuje topením arktického morského ľadu. Tým, že sa arktický ľad topí, mení sa na „tmavú“ vodu, ktorá nedokáže odraziť toľko slnečného žiarenia ako biely ľad, a preto ho pohltí a dochádza tak k otepľovaniu.

Odborníci, ktorí analyzovali teplotné anomálie v Arktíde od začiatku roka 2020, dospeli k záveru, že za to môže definitívne ľudská činnosť. 

Štúdia ešte v júli zistila, že vlna horúčav na Sibíri najmä počas jari bola 600-krát pravdepodobnejšia z dôvodu klimatických zmien spôsobených človekom a bez emisií spôsobených ľudskou činnosťou by bola podľa vedcov táto vlna horúčav úplne nemožná.

Najnovšie správy