Asteroid nás neohrozí najbližších sto rokov

28.03.2021 o 18:10 - Veronika Andrejková
  • Článok

So žiadnym asteroidom počas najbližších sto rokov by sme nemali prísť do takej vzdialenosti, že by nás mal ohroziť. Vyhlásili to vedci z NASA.

Asteroid nás neohrozí najbližších sto rokov
zdroj: pixabay

Najnovšie vesmírne pozorovania naznačujú, že nasledujúcich sto rokov máme pokoj od nebezpečne blízko letiacich asteroidov. Podľa NASA nám nehrozí stretnutie so žiadnym známym väčším z nich.

Prvotne predpokladali blízky prelet v roku 2068, ale teraz to radarové pozorovania vylúčili. Malo ísť o asteroid 99942 Apophis, ktorý objavili v roku 2004. Niekoľkoročné štúdiá jeho obežnej dráhy ale teraz toto tvrdenie vylúčili.

Odhadujú, že tento asteroid má veľkosť asi 340 metrov a preto, ak by sa stretol so Zemou, mohol predstavovať vážnu hrozbu pre našu planétu. Ešte tento mesiac existovalo podozrenie, že by nás v roku 2068 mohol zasiahnuť. 

Lenže Apophis 5. marca preletel okolo Zeme a vedci využili najnovšie prístroje a technológie na meranie jeho obežnej dráhy okolo Slnka. Po výpočtoch usúdili, že ani v roku 2068 pre nás nehrozí nebezpečenstvo.

Najbližších sto rokov nám ani nehrozí, že by okolo nás mal preletieť podobne veľký asteroid, ktorý by nás predstavoval riziko.

Najnovšie správy