Astronómovia objavili najmenšiu čiernu dieru, a to rekordne blízko Zeme

25.04.2021 o 18:22 - Dominik Cenkner
  • Článok

Vyzerá to tak, že astronómom sa podarilo objaviť najmenšiu a zároveň Zemi najbližšiu čiernu dieru v jednom. Od Zeme je vzdialená „len“ 1500 svetelných rokov.

Astronómovia objavili najmenšiu čiernu dieru, a to rekordne blízko Zeme
Umelecká predstava sústavy V723 Mon, zdroj: Lauren Fanfer

Čierna diera tvorí binárnu sústavu s veľmi jasnou hviezdou typu červený trpaslík a jej objavitelia ju oficiálne nazvali skratkou V723 Mon.

„Pomenovali sme ju Jednorožec nielen preto, že sa v tomto súhvezdí nachádza, ale tiež preto, že ide o úplne jedinečný systém,“ uviedol Tharindu Jayasinghe z univerzity v Ohiu.

Tento postgraduálny študent astronómie je jedným z hlavných autorov článku v odbornom časopise Monthly Noticesof the Royal Astronomical Society. Práve v ňom vedci novo-objavenú čiernu dieru opísali.

Vedcov prekvapilo to, že táto čierna diera je veľmi malá. „Samozrejme, že čierne diery vznikajú v širokom spektre hmotnosti, ale existencia tejto je veľkým prekvapením,“ uviedol spoluautor štúdie, Kris Stanek.

Najmenšia z najmenších

Zo zatiaľ dostupných údajov, by mala byť V723 Mon len trikrát hmotnejšia ako Slnko. Doteraz ani neexistujú žiadne prepracované modely ohľadom toho, ako by takáto čierna diera mohla vzniknúť.

Okrem veľkosti vedcov zaujala aj poloha. Táto čierna diera je od nás vzdialená relatívne blízko, a to 1500 svetelných rokov.

Je to však mnohonásobne ďalej ako najbližšia hviezda Proxima Centauri. Tá je od nás vzdialená štyri svetelné roky.

Na záver dodajme, že najmenšie čierne diery vznikajú vtedy, keď určitý druh hviezdy na konci svojej existencie exploduje a zrúti sa. Len v Mliečnej ceste sa nachádza asi sto miliónov takýchto telies. Bližšie podrobnosti o V723 Mon si môžete prečítať na tomto odkaze.

Najnovšie správy