AUDIO: Takto znelo ničivé chorvátske zemetrasenie, ktoré zabíjalo. Vypočujte si ho

30.12.2020 o 10:04 - Peter Minárik
  • Článok

Chorváti sa budú ešte niekoľko dní spamätávať z ničivého zemetrasenia, ktoré otriaslo oblasťami, neďaleko Záhrebu. Vedci teraz zverejnili zvukový záznam zo seizmickej stanice na ktorej počuť seizmickú vlnu.

AUDIO: Takto znelo ničivé chorvátske zemetrasenie, ktoré zabíjalo. Vypočujte si ho

Chorváti tento rok zažili už niekoľko zemetrasení. Ako uviedol chorvátsky premiér, tak rok 2020 priniesol ľuďom veľké rany a včerajšie zemetrasenie do týchto rán akoby nasypalo soľ.

Pripomeňme, že prvý veľký otras zažilo Chorvátsko 22. marca, kedy hlavné mesto Záhreb zasiahlo najsilnejšie zemetrasenie za 140 rokov, ktoré ničilo domy a vyžiadalo si aj jednu obeť. 

V okolí Záhrebu nasledovali ďalšie dotrasy až do mája. V septembri otriaslo zemetrasenie oblasťou Šibeníka, Zatonu a Vodíc a malo magnitúdu 4.0.

Uplynulé dni sa trasie oblasť v okolí mesta Sisak a Petrinja. Už v pondelok tu zaznamenali prvé otrasy, no zničujúci úder prišiel až včera o 12:19, kedy zemetrasenie s magnitúdou 6.3 spôsobilo obrovské škody a obete na životoch.

Toto zemetrasenie spôsobilo škody v okruhu niekoľko desiatok kilometrov.

Zemetrasenie totiž uvoľnilo obrovskú vlnu energie a seizmická vlna sa vďaka vhodnej geomorfológii dostala dokonca až na Slovensko.

Takéto seizmické vlny, ktoré sa šíria aj stovky kilometrov nie sú časté a sú skôr nezvyčajnešie. K zemetraseniu však došlo uprostred euroázijskej dosky a tak sa seizmická vlna dobre šírila.

Vedci teraz zverejnili ako včerajšie zemetrasenie znelo. Zvukový záznam totiž zaznamenáva seizmická stanica neďaleko Záhrebu.

Zvukový záznam zo seizmického záznamníka, vzdialeného 49 km od epicentra zemetrasenia 20x zrýchlili a takto to znelo:  (odporúčame kliknúť na Listen in browser)

Najnovšie správy