August bol veľmi teplý, ale horúčavy nad +40 °C tento rok nepadli

03.09.2020 o 06:29 - Veronika Salayová
  • Článok

Máme za sebou jeden z najteplejších mesiacov v roku. August bol na Slovensku teplotne výrazne nadnormálny, ale teploty sa tento rok nevyšplhali k hranici +40 °C.

August bol veľmi teplý, ale horúčavy nad +40 °C tento rok nepadli
Ilustračné. Foto: unsplash

August bol zo všetkých tohtoročných letných mesiacov najmenej premenlivý, ale napriek tomu sa v ňom vyskytlo pomerne veľa dní so zrážkami, ktoré boli prevažne prehánkového a búrkového charakteru, informuje SHMÚ.

Veľmi teplo bez výraznejších zrážok bolo najmä v prvej polovici mesiaca august. Aj keď teploty tento rok neprekonali hranicu  +40 °C, bol tento august v priemere veľmi horúci.

Na mnohých miestach Slovenska bol tohtoročný august piatym až siedmym najteplejším augustom od roku 1961. Odchýlka teploty od normálu z rokov 1981 – 2010 dosiahla väčšinou +1,5 až +2,5 °C.

Absolútne najvyššia teplota celého mesiaca bola nameraná už v Mužli pri Štúrove na konci mesiaca. Dňa 30. augusta tu namerali +35,6 °C. Najviac tropických a letných dní bolo na staniciach v Dudinciach a v Hurbanove.

Rovnako nadpriemerný bol mesiac august aj čo sa zrážok týka. Celkový úhrn zrážok dosiahol na väčšine územia 70 až 140 mm, preto možno mesiac ako celok hodnotiť na výraznej väčšine územia ako zrážkovo normálny alebo nadnormálny, ako uvádza SHMÚ.

Úplne najviac zrážok za celý mesiac spadlo v obci Veľký Biel pri Senci, kde celkový mesačný úhrn dosiahol až 191,9 mm. Mimoriadne veľa zrážok tu spadlo predovšetkým vďaka veľkému počtu intenzívnych búrok v prvých dvoch dekádach mesiaca.

Najnižší mesačný úhrn zrážok bol zaznamenaný v Senici, a to iba 46,7 mm. Málo zrážok spadlo aj na Myjave či v Jablonici pri Senici, pričom v oboch prípadoch spadlo 48,5 mm.

Najnovšie správy