Austrália aj tento rok bojuje s požiarmi. Zopakuje sa minuloročný scenár?

09.01.2021 o 18:40 - Veronika Andrejková
  • Článok

Najnovšie vypukli požiare na západe Austrálie. Aj tentoraz ide o požiare kríkov a plôch v buši. Teploty sa aktuálne šplhajú na +40 °C.

Austrália aj tento rok bojuje s požiarmi. Zopakuje sa minuloročný scenár?
foto: @AliceD_NDE/twitter

V západnej Austrálii severne o mesta Perth zúria znova desiatky požiarov. Znova tam prevláda extrémne horúce a suché počasie, ktoré ich rozširovaniu len napomáha. Teploty sa pohybujú okolo +40 °C. 

Hasenie požiarov komplikuje aj silný vietor. Keďže sú kríky a stromy vysušené, iskry roznášané vetrom rýchlo vzplanú na novom mieste.

Požiare pri meste Perth hasilo zo zeme asi 150 hasičov, ktorým pomáhali aj záchranné vrtuľníky. 

Počas posledných dní už zhoreli tisíce hektárov územia. Desiatky ľudí evakuovali alebo im nariadili nevychádzať zo svojich domovov. 

Príčiny týchto požiarov sa zatiaľ nepodarilo objasniť. V takýchto extrémnych podmienkach však môžu vzbĺknuť aj z malej iskričky. V krajine je zakázané manipulovať s otvoreným ohňom, zakladať oheň a čo najmenej sa zdržiavať v exteriéroch.

Austrálčania dúfajú, že scenáru z minulého roka sa vyhnú. Tieto požiare boli najhoršie v histórii, zhorelo pri nich 12 miliónov hektárov pôdy v šiestich štátoch Austrálie. Zomrelo pri nich 30 ľudí a 3 miliardy zvierat.

Najnovšie správy