Austráliu trápia požiare. Znečistený vzduch z dymu dosahuje rekordy

06.12.2019 o 12:10 - Ľ.F.
  • Článok

Suché a veterné počasie trápia aj naďalej juhovýchode Austrálie. Jeden z najteplejších novembrov v histórii a extrémne sucho napomáhajú rozsiahlym požiarom, ktoré vo výraznej miere znečisťujú ovzdušie.

Austráliu trápia požiare. Znečistený vzduch z dymu dosahuje rekordy
foto: Nick Moir

Silný vietor aj naďalej trápi juhovýchod Austrálie, kde je počas posledných týždňov aj mimoriadne sucho. Už niekoľko týždňov trápia štát Nový Južný Wales rozsiahle požiare.

Satelitná snímka z 5. decembra 2019, foto: NASA
Satelitná snímka z 5. decembra 2019, foto: NASA

V štáte museli počas včerajšieho dňa vydať varovania pred požiarmi až pre 6 oblastí, vrátane rozsiahle požiaru v Gospers Mountain, ktorý zachvátil už 230-tisíc hektárov.

O niečo južnejšie od Gospers planie ďalší požiar s názvom Darling Downs. Dym z tohto požiaru sa dostáva vysoko do atmosféry a silný vietor vanúci na východ ho dostáva až do oblasti Sydney.

foto: Philippa Bateman
foto: Philippa Bateman

V Sydney sa okrem silného vetra očakáva aj inverzné počasie, čo spôsobí, že dym sa nebude rozptyľovať, no bude sa udržiavať nad mestom. V najväčšom austrálskom meste majú už teraz veľmi zlý vzduch, dokonca zaznamenali najvýraznejšiu a najdlhšiu sériu dní s mimoriadne znečisteným vzduchom v histórii. 

Na pomoc proti rozsiahlym požiarom odrazilo už aj 21 špecialistov na hasenie požiarov z Kanady.

Počasie bude požiarom priať aj naďalej. Minimálne do nedele bude v pobrežných oblastiach fúkať vietor v nárazoch až okolo 100 km/h. 

Najnovšie správy