Austráliu zasiahli teploty, ktoré prekonávali +40 °C

09.12.2019 o 09:40 - Austrália - Veronika Salayová
  • Článok

Zatiaľ čo v severnej Európe vyčíňa víchrica a v Severnej Amerike príval arktického vzduchu, v Austrálii  horúčavy dosahujú teploty +40 °C deň čo deň. A leto sa na južnej pologuli iba práve začalo.

Austráliu zasiahli teploty, ktoré prekonávali +40 °C
Foto: unsplash

V posledných dňoch boli hlavne v západnej Austrálii zaznamenané vysoké teploty, pričom maximálna denná teplota presiahla +45 °C. V novembri zažili mnohé regióny na západe a severe najvyššie teploty za tento mesiac.

Zatiaľ čo obyvatelia západnej a severnej časti Austrálie sú zvyknutí v lete na takéto vysoké teploty, Austrálčania južných a juhovýchodných častí už menej. 

V súčasnosti sa zo západu šíri silná vlna horúčav do strednej a východnej časti.  V pondelok a v utorok dosiahne maximálnu silu v južných a východných častiach.

Maximálne denné teploty v Austrálii. Zdroj: Severe Weather
Maximálne denné teploty v Austrálii. Zdroj: Severe Weather

Očakáva sa, že teploty v utorok stúpnu vysoko nad +40 °C a na mnohých miestach aj nad +45 °C. Celkové zrážky a vlhkosť vzduchu budú veľmi nízke, čo zvýši potenciál ďalších požiarnych udalostí.              

V Austrálii lesné požiare vyčíňajú už niekoľko týždňov. Vyhoreli milióny hektárov rastlín, tisíce divých zvierat pri smrteľných požiaroch prišli o život.

Pri súčasných teplotách  sa môžu podmienky požiaru ešte zhoršiť.

Najnovšie správy