Austrálska letecká spoločnosť prekonala svoj rekord. Letela vyše 17 h a aj nad Antarktídou

08.10.2021 o 19:02 - Dominik Cenkner

Austrálska letecká spoločnosť Qantas dosiahla rekord tým, že letela jednorazovým priamym letom z Buenos Aires do austrálskeho mesta Darwin. Let trval vyše 17 hodín, ale zaujímavý bol aj ďalšími skutočnosťami.

Austrálska letecká spoločnosť prekonala svoj rekord. Letela vyše 17 h a aj nad Antarktídou
Boeing 787 austrálskej spoločnosti Qantas, zdroj: jetphotos.com

Na palube lietadla sa nachádzalo 107 Austrálčanov. Tí boli svedkami a priamymi účastníkmi hneď dvoch rekordov spoločnosti Qantas.

Prvým bolo prekonanie najdlhšej vzdialenosti, čo činilo 15 020 km. Druhým prekonaným rekordom bol najdlhší čas vo vzduchu, ktorý trval 17 hodín a 25 minút.

Austrálska spoločnosť tak prekonala len samú seba. Pred pandémiou totiž stanovila najdlhší priamy osobný let na trase Londýn a Perth. Ten mal „iba“14 498 km a trval 16 hodín a 45 minút.

„Naša spoločnosť vždy zvládala výzvy, najmä pokiaľ ide o diaľkové lety. Tento let je vynikajúcim príkladom schopností a pozornosti nášho tímu pre detail na plánovanie letov,“ uviedol kapitán Alex Passerini, jeden zo štyroch pilotov.

Niekoľko ďalších údajov o lete, zdroj: flightradar24.com
Niekoľko ďalších údajov o lete, zdroj: flightradar24.com

Leteli aj nad Antarktídou

Lietadlo opustilo Argentínu v utorok 5. októbra o 12:44 h miestneho času, pričom odletelo na juh. Následne prekročilo Antarktídu, aby v stredu 6. októbra o 18:39 h miestneho času dorazilo do mesta Darwin na severe Austrálie.

Práve skutočnosť, že pasažieri si mohli pozrieť aj Antarktídu, vyzdvihol kapitán Passerini. „Počas letu sa naskytlo niekoľko skutočne nádherných výhľadov. Najmä pri sledovaní Antarktídy.“

Pasažieri si mohli vychutnať pohľad aj na Antarktídu, zdroj: Qantas
Pasažieri si mohli vychutnať pohľad aj na Antarktídu, zdroj: Qantas

Celkový rekord prekonaný nebol

Aj keď čísla, ktoré spoločnosť Qantas, sú na prvý pohľad neuveriteľné, celkový rekord nepadol. Ten drží spoločnosť Air Tahiti Nui, ktorá v marci tohto roka letela z mesta Papeete na ostrove Tahiti vo Francúzskej Polynézii až do Paríža na letisko Chales de Gaulle.

Ide o vzdialenosť na úrovni 9 765 míľ. V prepočte teda vyše 15 715 km. Aj v tomto prípade sa mohli „cestujúci“ kochať pohľadom na Antarktídu.

Za obvyklých podmienok sa pritom táto trasa letí cez zastávku v americkom Los Angeles. Kvôli pandémii koronavírusu a sprísneným podmienkam na letiskách sa však spoločnosť rozhodla pre priamu cestu.

Leteckí nadšenci však veľa dôvodov na radosť nemajú. Takýto dlhý let bol výnimočný a spoločnosť Air Tahiti Nui nerozmýšľa nad jeho pravidelným prevádzkovaním.

Pohľad na let spoločnosti Qantas z inej perspektívy, zdroj: flightradar24.com
Pohľad na let spoločnosti Qantas z inej perspektívy, zdroj: flightradar24.com

„Nadšení“ ekologickí aktivisti

Takéto lety sa nepáčia tým, ktorí bojujú za čistejšiu planétu. O to viac, keď lietadlá prechádzajú ponad Antarktídu.

Za pravdu im dávajú aj oficiálne čísla. Za rok 2019 v celosvetovom meraní vyprodukovali lety 915 miliónov ton CO2. Dokopy ľudia za ten istý rok vyprodukovali viac ako 43 miliárd ton CO2.

Svetový letecký priemysel tak produkuje približne 2 % všetkých emisií oxidu uhličitého. Na prvý pohľad sa preto zdá, že letecké cestovanie je k planéte šetrnejšie. Nie je to však pravda.

Doprava je dnes hlavným zdrojom emisií skleníkových plynov v cestovnom ruchu. Lietadlá a autá v priemere produkujú najviac CO2 na jednu míľu pasažierov. Navyše v posledných rokoch počet ľudí, ktorí cestujú do zahraničia, raketovo stúpal, pretože letenky boli stále dostupnejšie. Napr. v rokoch 2005 až 2016 sa emisie z cestovného ruchu súvisiace s dopravou zvýšili o viac ako 60 %.

Emisie CO2 podľa druhu dopravy v prepočte na jedného pasažiera na jednu míľu, zdroj: sustainabletravel.org
Emisie CO2 podľa druhu dopravy v prepočte na jedného pasažiera na jednu míľu, zdroj: sustainabletravel.org

Letecká doprava tak síce vytvorí menej emisií, ale len preto, že ju využíva menej ľudí oproti iným dopravným prostriedkom. Celkovo je v prepočte na človeka najviac znečisťujúcim práve letecký priemysel.