Až 10 miliónov ľudí muselo za posledný polrok utiecť z domu kvôli klimatickým zmenám

18.03.2021 o 18:01 - Dominik Cenkner
  • Článok

Vidíme to aj my v redakcii, keď v poslednom období píšeme o mnohých zemetraseniach, tornádach, záplavách, sopečných erupciách, ale pociťuje to aj množstvo ľudí. Počet tých, ktorí kvôli klimatickým zmenám musia opustiť svoje domovy neustále rastie.

Až 10 miliónov ľudí muselo za posledný polrok utiecť z domu kvôli klimatickým zmenám
Ilustračné foto, zdroj: shutterstock.com

Medzinárodná federácia spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca informovala, že približne 10,3 milióna ľudí bolo za posledný pol rok nútených opustiť svoje domovy kvôli rôznym poveternostným javom.

Medzi tie môžeme zaradiť najmä povodne či suchá. Najväčšie percento ľudí, približne 60 %, ktorí kvôli klimatickým zmenám museli odísť zo svojho bydliska, je z Ázie.

Na to, že niečo nie je v poriadku v uplynulých dňoch poukázali aj českí vedci v spolupráci s tými anglickými. Ich najnovší výskum totiž poukázal, že letá v uplynulých rokoch boli v strednej Európe najsuchšie za posledných 2000 rokov. Viac si o ich výskume môžete prečítať v tomto článku.

Ázijsko-pacifická koordinátorka pre migráciu a vysídlenie, Helenm Brunt, poznamenala, že hoci údaje pokrývajú iba obdobie od septembra 2020 do februára tohto roku, ukazujú zrýchľujúci sa globálny trend presídľovania súvisiaceho s klímou.

Organizácia dodala, že v rovnakom období bolo v dôsledku konfliktov vysídlených asi 2,3 milióna ďalších ľudí. To znamená, že veľká väčšina ľudí musela opustiť svoje domovy kvôli zmene podnebia, než kvôli konfliktom.

Čísla každým rokom narastajú

Štatistiky z Centra pre monitorovanie vnútornej dislokácie (IDMC) ukazujú, že každý rok sa presídli v priemere 22,7 milióna ľudí. Tieto počty zahŕňajú zmeny bydliska aj v dôsledku geofyzikálnych udalostí, ako sú zemetrasenia a sopečné erupcie. Veľká väčšina je však spôsobená udalosťami súvisiacimi s počasím.

V roku 2019 sa na celom svete presídlilo 24,9 milióna ľudí, v porovnaní s 17,2 miliónmi v predchádzajúcom roku. Údaje za celý rok 2020 ešte nie sú k dispozícii, ale podľa správy IDMC, prírodné katastrofy spôsobili v prvej polovici minulého roka 9,8 milióna presídlení.

Komisár OSN pre utečencov, Filippo Grandi, v januári zdôraznil, že svet sa musí pripraviť na „vlnu utečencov, ktorí kvôli zmene podnebia opustia svoje domovy“. Dodal, že utečencami sa môžu stať milióny ľudí, a to dokonca aj z vyspelých krajín.

Najnovšie správy