Až 19% svetovej populácie sa môže do roku 2040 ,,prepadnúť pod zem"

03.01.2021 o 09:12 - Ľubomír Franko
  • Článok

Postupné klesanie zemského povrchu na rôznych miestach našej planéty je pomerne bežný jav. Nové analýzy ukazujú, že do roku 2040 asi 8% pevniny poklesne. V týchto ôsmich percentách pritom žije asi 19% svetovej populácie. 

Až 19% svetovej populácie sa môže do roku 2040 ,,prepadnúť pod zem"
Ilustračná fotografia: Geoengineer.com

S poklesom pôdy sa stretávame vo svete na rôznych miestach. Jeho dôvodom je najmä odčerpávanie podzemnej pitnej vody, ktoré následne v priebehu mesiacov či rokov spôsobuje pokles väčších plôch. 

Následkom tohto procesu môžeme pozorovať zvýšené povodňové riziko, veľké praskliny v zemi, ovplyvňovanie hydrologických kolektorov či dokonca škody na infraštruktúre či budovách. Predpokladá sa, že v budúcnosti bude dopyt po pitnej vode len narastať a to či už z dôvodov narastajúcej populácie či z iných, aj ekonomických dôvodov. 

V štúdii publikovanej v časopise Science uvádzajú, že pokles pôdy sa vyskytuje najmenej v 200 lokáciach v 34 krajinách po celom svete. Niektoré oblasti v Mexiku poklesnú priemerne o 30 centimetrov ročne. Pokles pôdy v Pádskej nížine na severe Talianska zvyšuje povodňové riziko v oblasti, v ktorej žije asi 30% populácie Talianska. Kvôli neregulovanému odberu podzemnej pitnej vody v Iráne sa niektoré mestá ,,prepadávajú" približne o 25 centimetrov ročne. Za posledné roky sa Tokyo prepadlo o asi 4 metre a niektoré oblasti v kalifornskom Central Valley dokonca až o 9 metrov. 

Ohrozené oblasti v Taliansku podľa štúdie v časopise Science
Ohrozené oblasti v Taliansku podľa štúdie v časopise Science

Autori štúdie predstavili model, ktorý by mal predpovedať pokles pôdy s presnosťou jeden kilometer. Model vytvorili štatistickou analýzou litológie, sklonu svahov, krajinnej pokrývky a podľa Köppenovej klasifikácie podnebia. Model takisto odhaduje oblasti s vysokým potenciálom na nadmerné odčerpávanie podzemnej pitnej vody či s oblasti s vysokým dopytom po pitnej vode s podzemným zdrojom.

Najviac populácie je ohrozenej v Ázii, zdroj: Science
Najviac populácie je ohrozenej v Ázii, zdroj: Science

Výsledky modelu ukázali, že riziko poklesu pôdy hrozí až na 12-tich miliónoch kilometroch štvorcových, čo predstavuje asi 8% celej pevniny. Oblasti s vysokým rizikom poklesu predstavujú asi 2,2 milióna kilometrov štvorcových. V týchto oblastiach pritom žije až 19% svetovej populácie. Najohrozenejšie oblasti sú situované vo veľkých mestách a v ich okolí.

Až 86% populácie ohrozenej poklesom pôdy žije v Ázii, je to viac ako Európa so Severnou Amerikou dokopy. V Egypte a v Holandsku sú ohrozené takisto rozsiahle oblasti, no v týchto oblastiach nežije väčšina ľudí. 

Najnovšie správy