Až tretina amerických riek zmenila farbu. Stačili im k tomu 3 desaťročia

10.01.2021 o 12:04 - Dominik Cenkner
  • Článok

Z frázy - americkí vedci zistili - nám je už niekedy na smiech. Ich najnovší objav však stojí za pozornosť. Týka sa totiž amerických riek, ktoré v priebehu 30 rokov zmenili farbu. Ako je to možné?

Až tretina amerických riek zmenila farbu. Stačili im k tomu 3 desaťročia
Rieka Mississippi, Ilustračné, Foto: wxxv25.com

Tým amerických vedcov zistil, že približne tretina riek v USA za posledných 34 rokov zmenila farbu z modrých na žlté, resp. zelené odtiene. Dokázali to analýzou stoviek tisíc satelitných snímkov. Zmenu vysvetľujú usadeninami a rastom rias.

Zdravé a na vodu bohaté rieky sú pre ľudský život priam nevyhnutné. Fungujú dokonca aj ako zdroj energie. Testov, ktoré by sledovali riečne znečistenia sa však v Amerike veľa neurobilo. Aj preto sú tieto poznatky vedcov o to vzácnejšie.

Výsledky rozsiahleho výskumu zverejnil odborný časopis Geophysical Research Letters. Aby sa vedci dozvedeli viac o zdraví amerických riek, získali a študovali približne 235 tisíc satelitných snímkov, ktoré boli zhotovené v rokoch 1984 až 2018.

Porovnali satelitné snímky za 34 rokov pre väčšinu veľkých riek v USA, ktoré boli široké aspoň 60 m. Tím vedcov spolu použil 16 miliónov meraní, ktoré zahrňovali 108 tisíc kilometrov riek.

Ukázalo sa, že približne tretina všetkých veľkých tokov v sledovanom období zmenila farbu. U polovici z nich išlo o zmenu na žltú. To naznačuje, že sú silne znečistené usadeninami.

Ostatné rieky boli väčšinou zelené - to svedčí o veľkom množstve rias. Len osem percent satelitných snímkov zas ukazovalo rieky, ktoré zmenili pôvodne inú farbu na modrú, čo značí, že sa vyčistili.

Farba rieky nemusí byť nutne ukazovateľom jej zdravia. Väčšie množstvo usadenín môže byť spôsobené aj ďalšími vplyvmi, napr. väčším množstvom zrážok. Zelené rieky sú naopak často dôkazom toho, že do nich odtekajú hnojivá z fariem alebo pastvín. Aj preto vedcov takmer určite čaká ďalšie skúmanie.

Najnovšie správy