Balkán zasypal sneh. ExGonzalo prináša aj výdatné zrážky

Článok
Tlaková níž, ktorá je pozostatkom hurikánu Gonzalo dorazila na Balkán. Prináša tu výdatné zrážky, ale aj poriadnu porciu nového snehu.
Rozsiahla oblasť tlakovej níže sa presunula nad Balkán. ExGonzalo, ktorý priniesol výdatné snehové zrážky do Álp a do našej oblasti najmä vietor a dážď, ovplyvňuje aktuálne počasie na Balkáne.

V priebehu soboty zaznamenali v západnom Turecku intenzívne zrážky. V obľúbenom letovisku Antalya na juhozápade krajiny spadlo v priebehu soboty až 98 mm zrážok. V piatok tu pritom spadlo 73 a vo štvrtok ďalších 46 mm. Celkovo tu tak za uplynulé 3 dni napršalo až 217 mm zrážok.
VIDEO: Takto sa exGonzalo presúval Európou

Daždivé počasie však panuje aj vo východnom Bulharsku. V Burgase spadlo 95 mm a vo Varne 56 mm zrážok. Dážď tu sprevádzal silný vietor s nárazmi až okolo 100 km/h. Meteorológovia vydali varovanie vysokého stupňa pre regióny: Smolyan, Kardžali a Haskovo pred možnými povodňami a zosuvmi pôdy.

ExGonzalo však prináša aj výdatné sneženie. V hlavnom meste Bulharska v Sofii (586 m.n.m) napadlo až okolo 15 cm snehu. Sneženie však potrápilo aj iné regióny. Vo výške nad 600 metrov spadlo lokálne až okolo 30 cm a horské priesmyky boli prejazdné výlučne so snehovými reťazami. Dopravu okrem sneženia komplikovali aj popadané stromy.

Prvý sneh dorazil aj do Rumunska. V hlavnom meste Bukurešť napadlo 6 až 7 cm nového snehu.
img