Blesk zasiahol dvoch ľudí na Veľkom Rozsutci

18.07.2021 o 19:51 - Peter Minárik

Dnešné búrky nespôsobujú problémy len čo sa týka povodní, ale aj bleskovej aktivity. Manželský pár na Veľkom Rozsutci zasiahol blesk.

Blesk zasiahol dvoch ľudí na Veľkom Rozsutci

Slovenskom sa dnes prehnali početné búrky. Tie sa vytvárali v teplom a vlhkom vzduchu, ktorý je pre takéto búrky priam priaznivý.

Zároveň však určiť, kde a kedy presne sa takéto búrky vyskytnú je mimoriadne obtiažne, čo sa dnes opäť ukázalo na udalostiach na našom území.

Dnešné búrky tým, že boli stacionárne prinášali veľké úhrny zrážok, ktoré zaplavili niekoľko obcí na našom území. Problémy však spôsobovali aj blesky.

Udrelo takmer 10 000 bleskov

Počas dnešného dňa udrelo na Slovensku takmer 10 000 bleskových úderov, pričom búrky boli roztrúsené po celom našom území.

zdroj: blesky.bourky.cz
zdroj: blesky.bourky.cz

Dnes nespôsobovali problémy len prívalové zrážky, ale aj blesky, ktoré sa takmer postarali o tragédiu.

Blesk nepriamo zasiahol manželský pár

Hneď prvé blesky postavili na nohy záchranárov. Krátko pred poludním požiadala o pomoc pre svojho manžela slovenská turistka. Počas zostupu z Veľkého Rozsutca, ešte vo vrcholových partiách, boli obaja nepriamo zasiahnutí bleskom

Muž pri páde spôsobenom tlakovou vlnou utrpel viaceré tržné poranenia hlavy a pociťoval tŕpnutie nôh. Žena bola po páde len doudieraná ale nepotrebovala pomoc. Nakoľko v danej oblasti stále prebiehala búrková činnosť, nasadenie leteckej techniky nebolo možné, informovala HZS.

Záchranári z Oblastného strediska HZS Malá Fatra odišli mužovi na pomoc terénnym automobilom do Sedla Medziholie a odtiaľ pešo. Po ošetrení a poskytnutí neodkladnej zdravotnej starostlivosti ho na nosidlách KONG transportovali do Sedla Medziholie a odtiaľ autom zviezli do Štefanovej, kde si ho prevzala do opatery posádka RZP, s ktorou pokračoval do nemocnice.