Bleskové povodne v Česku v priebehu pár dní zabili najmenej dvoch ľudí

15.06.2020 o 20:10 - Dominik Cenkner
  • Článok

Kým silné búrky, ktoré sa v posledných dňoch vyskytovali na Slovensku, spôsobovali „len“ materiálne škody, tak v Česku bola situácia ešte horšia. Extrémne počasie tam pripravilo o život najmenej dvoch ľudí, pričom ďalšia osoba je nezvestná.

Bleskové povodne v Česku v priebehu pár dní zabili najmenej dvoch ľudí
Ilustračné. Foto: ČHMÚ/Facebook.com

Momentálne sa situácia u našich západných susedov upokojila. Zrážky na väčšine územia utíchli a tak sa v najviac postihnutých oblastiach môžu pustiť do upratovania a vyčísľovania škôd.

Nik však nevyčísli hodnotu dvoch ľudských životov, ktoré si toto počasie v priebehu pár dní vyžiadalo. Toto Česko v posledných rokoch nezažívalo.

Pred rokom 2013 boli takéto bleskové povodne, ktoré spôsobovali značné škody i obete na životoch, časté. Za zmienku stojí napr. rok 2010 kedy v Libereckom kraji v dôsledku povodní zomrelo 5 ľudí. Rok predtým si povodne vyžiadali celkovo 13 obetí.

Hasiči mali v Českej republike počas uplynulého víkendu plné ruky práce. Len v nedeľu mali 856 výjazdov. Väčšinou pri nich pomáhali odčerpávať vodu zo zatopených pivníc. Prácu mali aj zamestnanci Energetickej spoločnosti ČEZ, ktorá bez prúdu evidovala vyše 3500 domácností.

Nateraz to vyzerá tak, že si Česi pred búrkami budú môcť na chvíľu oddýchnuť. Ďalšie výdatnejšie zrážky očakávajú meteorológovia až koncom týždňa.

Najnovšie správy