Bol na Marse kedysi život? Dnes sme spravili k odpovedi krok vpred

30.07.2020 o 17:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Dnes o 13:50 h nášho času odštartovala z Floridy raketa Atlas V s modulom, ktorý na Mars prinesie rover zvaný Perseverance a prvú „marskoptéru“ Ingenuity.

Bol na Marse kedysi život? Dnes sme spravili k odpovedi krok vpred
Štart rakety Atlas V, Foto: NASA

Americký úrad pre letectvo a vesmír (NASA) dnes spravil dôležitý krok v rámci misie Mars 2020. Niekoľkoročné úsilie zaznamenalo dôležitý míľnik, keď na cestu na Mars bola vyslaná raketa Atlas V s veľmi cenným nákladom.

Modul nosnej rakety na 500 miliónov kilometrov vzdialenú „Červenú planétu“ dopraví rover Perseverance a historicky prvú helikoptéru, teda skôr marskoptéru zvanú Ingenuity. Vďaka nim budú môcť výskumníci hľadať praveký život.

Misia odštartovala dnes krátko po 14. hodine nášho času zo štartovej rampy LC-41 na Myse Canaveral. Modul dorazí do cieľa približne o sedem mesiacov.

Náklady na túto misiu vyšli NASA na 2,4 miliardy amerických dolárov. Suma však nie je konečná. Ďalších 300 miliónov musia vynaložiť na prevádzkovanie rovera počas nasledujúcich dvoch rokov. Všetky súvislosti okolo marskoptéry stoja ďalších 85 miliónov dolárov.

NASA si od tejto misie sľubuje zisk cenných informácií ohľadom pravekého života. Taktiež získa aj dáta, ktoré bude môcť využiť pri prvých pilotovaných misiách.

Najnovšie správy