Bola Antarktída kedysi dažďovým pralesom? Vedci našli fosílie žaby

28.04.2020 o 07:31 - Antarktída - Veronika Salayová
  • Článok

Vedci sa domnievajú, že Antarktída bola kedysi dažďovým pralesom. Túto domnienku najnovšie podporili nájdené fosílie obojživelníka. 

Bola Antarktída kedysi dažďovým pralesom? Vedci našli fosílie žaby
Foto: Science News

Pred 40 miliónmi rokmi Antarktídu obývalo niekoľko druhov žiab. Fosílie týchto obojživelníkov sa našli na ostrove Seymour, blízko najjužnejšiemu výbežku Južnej Ameriky, informuje ScienceNews.

Ide o ďalší dôkaz, že táto ľadová oblasť bola svojho času oveľa teplejšie a spadala do mierneho podnebného pásma.

Žaby, ktorých fosílie sa tu našli, boli drobné. Merali asi 4 až 5 centimetrov a zrejme pochádzali z rodu Calyptocephalella.

Zrejme išlo o tento druh žaby z rodu Calyptocephalella. Foto: Science News
Zrejme išlo o tento druh žaby z rodu Calyptocephalella. Foto: Science News

Moderní príbuzní fosílnej žaby žijú výlučne v teplom a vlhkom dažďovom pralese v čílskych Andách. To naznačuje, že podobné klimatické podmienky na Antarktíde existovali približne pred 40 miliónmi rokov, uviedli vedci vo vedeckých správach. 

Thomas Morse, kurátor švédskeho Prírodovedného múzea a profesor paleontológie, povedal, že Antarktída bola zrejme miestom s bohatým a rozmanitým životom. Našlo sa len zlomok toho, čo tam kedysi žilo.

Lekná, ktoré sa ta tiež našli, boli prvým náznakom, že v Antarktíde bolo kedysi sladkovodné prostredie. Na ostrove Seymour sa našli aj skamenelé kokony (obaly vajíčok) pijavíc a tiež hŕstka fosílnych pozostatkov cicavcov.

Najnovšie správy