Britský parlament schválil vyhlásenie stavu klimatickej núdze

03.05.2019 o 09:53 - P.M.
Článok

Britský parlament v stredu ako vôbec prvý na svete vyhlásil núdzový stav, ktorý má umožniť prijatie opatrení proti klimatickým zmenám.

Britský parlament schválil vyhlásenie stavu klimatickej núdze

Vyhlásenie stavu núdze má len symbolický charakter a nebude mať priame dôsledky na politiku britskej vlády. Opatrenie bolo schválené po 11-dňových klimatických protestoch, v rámci ktorých sa aktivisti pokúšali blokovať frekventované lokality v centre Londýna.

Poslanci odhlasovali núdzový stav na podnet opozičnej Labouristickej strany. Jej líder Jeremy Corbyn po rozhodnutí parlamentu vyzval na prijatie "rýchlych a razantných" opatrení proti globálnemu otepľovaniu.

"Vďaka tlaku Labouristickej strany sa Spojené kráľovstvo stalo prvou krajinou sveta, ktorá vyhlásila environmentálny a klimatický núdzový stav. Nastal čas na reálne kroky pritom zmene klímy," napísali labouristi na svojom twitterovom účte. 

Corbyn vyjadril nádej, že rozhodnutie britského parlamentu spustí sériu podobných krokov v ďalších krajinách sveta.

Skupina Extinction Rebellion, ktorá organizovala londýnske protesty vyhlásenie stavu núdze privítala s tým, že ide o prvý krok k uznaniu naliehavosti súčasných klimatických a ekologických problémov. Podľa nej sa tým zvýši tlak na britských politikov, aby v tomto smere schválili rázne opatrenia.

Extinction Rebellion požaduje, aby sa boj proti zmene klímy stal hlavnou prioritou britskej vlády. 

Jedenásťdňové protesty v Londýne sa oficiálne skončili minulý týždeň. Metropolitná polícia počas nich zatkla vyše 1000 ľudí, z ktorých desiatky boli aj obvinené.

(TASR)