Búrka Brendan rušila vo Veľkej Británii lety aj lodnú dopravu

14.01.2020 o 13:37 - Spojené kráľovstvo - Veronika Salayová
  • Článok

Veľkú Britániu v týchto dňoch potrápi búrlivé počasie s množstvom zrážok a silného vetra, ktoré so sebou prináša búrka Brendan. 

Búrka Brendan rušila vo Veľkej Británii lety aj lodnú dopravu
Foto: BBC weather

Búrka Brendan zasiahla v pondelok Spojené kráľovstvo, kde priniesla dážď a vietor v nárazoch viac ako 120 km/h.

Úrad Met vydal počas nasledujúcich hodín varovanie pred poveternostnými vplyvmi vo veľkej časti Spojeného kráľovstva. Met varuje pred silným vetrom a prívalovými lejakmi v Severnom Írsku, na západnom pobreží Anglicka, Walesu a Škótska.

Búrkový chaos sa začal v pondelok ráno, keď vietor poškodil elektrické káble a na viac ako 60 domov v okolí Falmouthu vypadla elektrina. 

Sedem letov s pristátím na Gatwicku bolo v pondelok večer presmerovaných na iné britské letiská. Letisko Gatwick uviedlo, že lety boli odklonené kvôli silnému nárazovému vetru.

Na medzinárodnom letisku v Belfaste došlo v pondelok k prerušeniu letov. Cestujúci dokonca uviazli v jednom lietadle dve hodiny po tom, čo boli rýchlosti vetra príliš vysoké na to, aby mohli s lietadlom bezpečne pristáť.

V Severnom Írsku boli kvôli vetru tisíce domácností bez elektriny a cesty boli uzatvorené. V Škótsku bola zrušená alebo prerušená  trajektová a lodná doprava,  pokrývajúca väčšinu západného pobrežia a severných ostrovov.

Wales bol takisto bez prúdu. Viac ako 1 000 domov ostalo bez energie po páde stromu na elektrické vedenie. 

Silný vietor by mal na Britských ostrovoch dnes zoslabnúť.

Najnovšie správy