Búrka Ellen v Írsku prekonala jeden z vyše 60-ročných rekordov

23.08.2020 o 09:00 - Dominik Cenkner

Búrka Ellen, ktorá vo štvrtok v plnej sile udrela v Írsku, spôsobila nielen množstvo škôd, ale postarala sa aj o prepísanie 61 rokov starého rekordu.

V Írsku zažili v uplynulých dňoch poriadne nepriaznivé počasie. Ovplyvňovala ho tlaková níž, ktorú pomenovali Ellen (nemeckí meteorológovia jej dali meno Jantra) a priniesla veľmi silný nárazový vietor, ktorý vybičoval predovšetkým pobrežie.

Vietor dosahoval nárazy cez 100 km/h. Najsilnejšie nárazy dosiahol vietor pri majáku Roches Point v meste Cork, kde náraz dosiahol rýchlosť až 143 km/h.

Búrka Ellen vyvracala stromy, ktoré zablokovali mnoho ciest. Vietor však nevyvracal len stromy, ale taktiež strhával strechy a bez elektriny zanechal cez 200 tisíc obyvateľov.

To však nie je všetko. S hodnotami tlaku vo svojom strede medzi 970 až 965 hPa sa Ellen zapísala do írskych meteorologických dejín. Jej stred totiž v priebehu noci zo stredy na štvrtok prešiel priamo skrz krajinu, resp. jeho západnú polovicu. Profesionálna stanica v druhom najväčšom meste, 130-tisícovom Corku, o 22. hodine zaznamenala tlak 972 hPa.

Hodnoty tlaku o polnoci zo stredy na štvrtok, Foto: meteociel.fr
Hodnoty tlaku o polnoci zo stredy na štvrtok, Foto: meteociel.fr

Podľa Met Éireann v noci zo stredy na štvrtok Ellen zrazila tlak až k 966,4 hPa, čím sa zrejme prekonal írsky augustový absolútny rekord pre najnižší tlak zo 14. augusta 1959, kedy namerali 967,8 hPa. Zároveň ide o najnižšiu zaznamenanú hodnotu tlaku počas meteorologického leta (jún až august).