Búrka Eta má ďalšie desiatky obetí. Vyše 100 ľudí je nezvestných

08.11.2020 o 19:35 - Veronika Andrejková
  • Článok

Tropická búrka Eta ešte zďaleka nepovedala posledné slovo. Dnes v noci (nášho času) zasiahne Floridu. 

Búrka Eta má ďalšie desiatky obetí. Vyše 100 ľudí je nezvestných
zdroj: Reuters

Najsilnejšie zasiahla Eta Guatemalu ešte ako hurikán 4. kategórie. Neskôr síce oslabila, aktuálne však znova posilnila na tropickú búrku. Vyvádzala hlavne v Mexiku a na Kube. Počas noci sa presunie na Floridu.

Zosuvy v Guatemale si vyžiadali zatiaľ asi 150 obetí a ďalších 100 nezvestných ľudí. Oblasti zosuvov ešte stále prehľadávajú aj dva dni po katastrofe. 

Dnes zažili veľmi silný vietor a hustý dážď Mexiko a Kuba. Búrka zasiahla hlavne mexický štát Chiapas, v ktorom zničila desiatky domov. Počet obetí sa zatiaľ pohybuje okolo dvadsiatky, medzi nimi sú aj tri deti.

Neskôr pokračovala cez strednú Kubu na severovýchod. Prevládajúca rýchlosť vetra sa pohybuje okolo 100 km/h, v nárazoch aj do 120 km/h. Hustý dážď spôsobuje všade prívalové povodne a zosuvy pôdy.

Zajtra skoro ráno zasiahne pobrežie Floridy a podľa doterajšieho vývoja búrky, ovplyvní väčšinu územia tohto štátu. Silný dážď pravdepodobne spôsobí na tomto polostrove obrovské problémy, pretože už teraz je pôda po posledných dňoch veľmi premočená. V štáte je vyhlásený stav núdze a obyvateľov vyzvali úrady, aby sa zásobili potrebnými potravinami a drogériou. 

 

Najnovšie správy