Búrka Filomena: Kalamita v Madride a záplavy v Portugalsku

09.01.2021 o 13:11 - Veronika Andrejková
  • Článok

Na Pyrenejskom polostrove spôsobila búrka Filoména rozsiahle škody aj snehovú kalamitu. Madrid sa ocitol pod poriadnou dávkou snehovej pokrývky.

Búrka Filomena: Kalamita v Madride a záplavy v Portugalsku
foto: mariaramirezNY/twitter

Madrid zažil za posledné hodiny historické sneženie. Pokrývka z čerstvého snehu dosahuje na niektorých miestach až 50 cm. Doprava v meste nefunguje, občania buď zostali doma alebo sa vybrali von pešo či na lyžiach.

Mesto na takúto situáciu nebolo a nie je vôbec pripravené. Takéto extrémne sneženie tu nemali takmer 50 rokov. Väčšina hlavných ciest je pod snehom.

V samotnom Madride tak napadlo najviac snehu od roku 1971 a teploty v Pyrenejách klesajú k -35 °C, čo takistuje atakuje rekord z roku 1956.

Rozsiahla tlaková níž a búrka Filoména na Pyrenejskom polostrove spôsobili komplikácie nielen v centrálnom Španielsku, ale aj južnejšie položenému Portugalsku.

Na ostrove Madeira extrémne zrážky neboli vo forme snehu, ale intenzívnych lejakov spolu so silným vetrom. Na mnohých miestach došlo k záplavám a zosuvom pôdy. Vietor takisto lámal stromy a spôsobil škody na domoch a autách.

Najnovšie správy