Búrka Gloria spustošila východné Španielsko, pršať neprestáva

24.01.2020 o 07:20 - Španielsko - V.S.
Článok

Búrka Gloria, ktorá plnou silou udrela v stredu vo východnej časti Španielska, priniesla mnohé zničujúce následky. Pršať však neprestáva a juh krajiny čakajú ďalšie intenzívne zrážky. 

Búrka Gloria spustošila východné Španielsko, pršať neprestáva
Zničený most neďaleko Girona. Foto: BBC

Búrky spôsobili deštruktívne povodne, silné vlnobytie a vetry s extrémnou silou, ktoré zničili mnoho miest hlavne na východe Španielska. Obyvatelia ostali zápasiť s troskami, zrútenými mostami a zdevastovanými plážami. 

Doprava v kritických oblastiach skolabovala. Uzavretých je stále viac ako 100 ciest a mnoho poškodených železničných tratí. Úrady a školy ostali zavreté. Týka sa to najmä oblastí Katalánska a Valencie.

Zrážky neutíchajú a intenzívne lejaky sa očakávajú aj dnes a zajtra hlavne na juhu Španielska. Spadnúť by mohlo až 80 litrov na meter štvorcový.  Výdatný dážď by mal zastihnúť aj okolie Janova v Taliansku.

Zrážky v Pyrenejách sa vyskytujú v snehovej forme. Napadlo viac ako 150 cm snehu, čo výrazne zvýšilo nebezpečenstvo lavín v Pyrenejách.

Množstvo snehu v Pyrenejách. Zdroj: Severe Weather Europe
Množstvo snehu v Pyrenejách. Zdroj: Severe Weather Europe

Katalánske úrady potvrdili včera posledné dve úmrtia a štyria sú stále nezvestní. Počet obetí ničivých búrok stúpol na číslo 13. 

Španielska vláda dnes usporadúva núdzové stretnutie, kde sa chce zaoberať následkami búrky Gloria, ktorá spôsobila silné dažde, ničivé vetry a obrovské vlny.

Najnovšie správy