Búrka Hermine vyčíňala v Čechách: Po silnom vetre ostali ľudia bez prúdu

28.12.2020 o 18:00 - Česko - Veronika Salayová
  • Článok

Po silnom nočnom vetre ostalo v Česku bez dodávky elektriny zhruba 18-tisíc domácností. 

Búrka Hermine vyčíňala v Čechách: Po silnom vetre ostali ľudia bez prúdu
Ilustračné. Foto: ČT24

Veterná búrka Hermine, ktorá postúpila z Britských ostrovov cez Nemecko, začala ovplyvňovať počasie aj v susednom Česku. Silný vietor od nedele večera aktívne zamestnával českých hasičov. Tí museli zasahovať takmer 400-krát, informuje ČT24.

Silný vietor sa podpísal hlavne pod dodávku elektrickej energie. Bez prúdu dnes ráno ostalo po Vianociach približne 18-tisíc domácností. 

Spoločnosť E.ON evidovala dnes ráno 34 porúch na vedení vysokého napätia, čo znamenalo takmer 12-tisíc domácností bez dodávok prúdu. Týka sa to viac ako 5500 domácností v Zlínskom kraji a vyše 4000 miest na juhu Moravy. Viac ako 1000 miest ostalo bez elektriny na Vysočine a viac ako 100 v Olomouckom kraji, informuje ČT24.

Spoločnosť ČEZ dnes ráno evidovala 20 porúch na vedení vysokého napätia a ďalšie poruchy na nízkom napätí. Bez elektriny bolo podľa nich zhruba 6000 domácností.

Okrem masívnej poruchy v elektrických vedeniach hasiči zasahovali najmä pri popadaných stromoch a konároch. Vietor unášal aj časti striech či záhradný nábytok.  

Kvôli polámaným stromom boli ráno odstavené aj viaceré úseky ciest a na pár hodín bola prerušená aj vlaková doprava na Vysočine a v Jesenicku v Olomouckom kraji. 

Kvôli silnému vetru sa dnes dokonca nedal do pohybu hornej úsek lanovky na Sněžku. Ten môže byť v prevádzke len pri rýchlosti vetra do 60 km/h. 

Najnovšie správy