Búrka Nicholas zosilnela na hurikán. Zrejme opäť zasiahne aj Louisianu

14.09.2021 o 18:01 - Dominik Cenkner

Tropická búrka Nicholas dnes ráno zosilnela na úroveň hurikánu, ktorý udrie na texaské pobrežie Mexického zálivu. Tam podľa meteorológov z Národného strediska pre hurikány (NHC) prinesie veľmi silné zrážky a povodne.

Búrka Nicholas zosilnela na hurikán. Zrejme opäť zasiahne aj Louisianu
Hurikán Nicholas na satelitných záberoch, zdroj: popsci.com

V najbližších dňoch zrejme zasiahne aj pobrežie Louisiany, ktorá sa ešte zotavuje z hurikánu Ida. Ten sa oblasťou prehnal pred dvoma týždňami.

Podľa NHC dosahujú poryvy vetra pri búrkach rýchlosti až 153 kilometrov za hodinu. Mnoho pobrežných oblastí vyhlásilo varovania. V Houstone panujú obavy zo záplav a na mnohých miestach sa stavajú protipovodňové barikády.

Úrady vyzvali miestnych obyvateľov, aby pokiaľ možno nejazdili na cesty. Miestne školy zrušili výučbu, prevádzku prerušilo tiež niekoľko testovacích stredísk na covid-19.

Búrka sa dopoludnia pohybovala rýchlosťou asi sedemnásť kilometrov za hodinu severovýchodným smerom, pričom jej stred sa nachádzal niekoľko desiatok kilometrov od mesta Freeport. Podľa predpovede sa bude pohyb spomaľovať a zároveň sa bude stáčať viac na východ. V stredu zrejme doputuje na juhozápad Louisiany.

Na juhu Texasu očakávajú meteorológovia až 46 centimetrov zrážok, v Louisiane a Mississippi maximálne dvadsať centimetrov v priebehu najbližších niekoľkých dní.

Louisiana vyhlásila stav núdze

Guvernér Louisiany vyhlásil stav núdze, niektoré oblasti sa totiž stále zotavujú z hurikánu Ida, ktorý udrel pred dvoma týždňami. Bez prúdu je stále takmer sto tisíc domácností a podnikov. Za núdzovú vyhlásil situáciu v Louisiane vzhľadom k blížiacej sa búrke tiež prezident Joe Biden, čím uvoľnil federálne prostriedky na pomoc.

Bleskové záplavy, rekordné zrážky a silný vietor, ktoré priniesla búrka Ida, spôsobili v USA veľké škody. V Louisiane zahynulo dvadsaťšesť ľudí. Hurikán patril do druhej najvyššej kategórie.

Meteorológovia neočakávajú, že by nová búrka, resp. hurikán, Nicholas bol tak ničivý ako hurikán Harvey z roku 2017. Ten udrel okrem iného na mesto Houston a spôsobil jedny z najväčších škôd v histórii USA.