Búrkový systém práve postupuje cez Slovensko. Búrky už zranili desiatky ľudí. Pozor na vietor!

21.05.2022 o 01:53 - Peter Minárik

Cez našu oblasť sa presúva výrazný búrkový systém, ktorý v týchto chvíľach mieri nad územie Slovenska. Pozor si treba dať najmä na silný nárazový vietor. Extrémne javy však našťastie už netreba očakávať.

Búrkový systém práve postupuje cez Slovensko. Búrky už zranili desiatky ľudí. Pozor na vietor!

Dnešný deň prináša do našej oblasti veľmi intenzívne búrky, ktoré dnes popoludní zasiahli Nemecko, Holandsko a Belgicko. Búrky napáchali materiálne škody a zranili desiatky ľudí. Teraz búrky postupujú nad Slovensko.

Tornáda v Nemecku

Najsilnejšie búrky sme počas dnešného dňa zaznamenali v Nemecku. Tu sa totiž v labilnom vzduchu, vďaka dobrej dynamike tvorili aj supercelárne búrky. Tie produkovali krúpy, prívalové zrážky, ale aj tornáda.

Najväčšie škody napáchalo tornádo, ktoré sa prehnalo oblasťou mesta Paderborn v Severnom Porýnii-Vestfálsku. Tornádo tu zranilo najmenej 40 ľudí a poškodilo mnoho domov. Z Nemecka sú však hlásené aj ďalšie, minimálne tri tornáda, ktoré však nie sú potvrdené, no napáchali škody predovšetkým v extraviláne. V podvečerných hodinách dorazili silné búrky do Česka.

Českom sa prehnalo bow echo

Nad Nemeckom sa začal formovať búrkový systém, ktorý následne začal postupovať cez územie Česka, kde postupovalo bow echo. Bow echo je jedným z najnebezpečnejších veterných javov sprevádzajúci veľké búrkové systémy. O bow echu hovoríme vtedy, keď sa línia búrok začne ohýbať proti osi prúdenia v konvektívnych systémoch.

Tento jav vzniká najmä v situáciach, keď veľmi silné prúdenie do tylovej časti búrky alebo rozsiahly downburst akceleruje jednu časť systému smerom dopredu. Búrky napáchali v Česku veľké škody. Silný vietor strhával strechy a vyvracal stromy.

Najsilnejší poryv zaznamenali českí meteorológovia v Plzni, kde poryv vetra dosiahol až 126 km/h. Z Česka hlásia niekoľkých zranených po pádoch stromov. Tisícky domácností sú bez dodávok elektrickej energie. Detekcia bleskov zaznamenala stovky tisíc bleskov.

zaznamenané blesky, zdroj: blesky.bourky.cz
zaznamenané blesky, zdroj: blesky.bourky.cz

Búrkový systém postupuje nad Slovensko

Búrkový komplex, ktorý postupoval cez Česko sa už dostal nad Žilinský kraj, kde sa avšak rozpadá a ide prevažne o dážď. Oveľa zaujímavejší je však búrkový systém, ktorý sa sformoval nad Rakúskom a aktuálne mieri nad západné Slovensko.

Po 2:00 si treba dať pozor na silný nárazový vietor, ktorý môže lámať na západnom Slovensku stromy. Postup búrok sledujte TU.