Búrky dnes zasiahnu viaceré krajiny. Podvečer je ich možnosť aj u nás

10.05.2020 o 07:59 - Peter Minárik
  • Článok

Nad Európou sa nachádza rozsiahly frontálny systém na ktorom sa dnes budú vytvárať početné búrky. Tie by mohli byť aj výraznejšie.

Búrky dnes zasiahnu viaceré krajiny. Podvečer je ich možnosť aj u nás

Zatiaľ čo nad naše územie prúdi teplá vzduchová hmota a naďalej je veľmi teplo, tak v západnej a v strednej Európe sa už dnes počasie výrazne zhorší a to vďaka studenému frontu, ktorý ovplyvňuje počasie na našom kontinente. 

Tento studený front rozdeľuje dve teplotne výrazné vzduchové hmoty. Zatiaľ čo nad naše územie, Balkán, či do východnej časti strednej Európy stále prúdi veľmi teplý vzduch od juhu, tak za studeným frontom sa už od severu tlačí studený, pôvodom arktický vzduch.

Práve na tomto fronte bude dnes dochádzať k výskytu silnejších búrok. Pred nimi varuje aj meteorologická služba Estofex. Najintenzívnejšie búrky sa počas dnešného dňa očakávajú vo Francúzsku, no početné búrky sa vyskytnú aj v Nemecku, či v Českej republike.

Búrky by mali byť sprevádzané predovšetkým výraznými zrážkami, ktoré môžu spôsobiť lokálne zatopenie. V oblasti Českej republiky, či severného Rakúska hrozia skôr búrky s krúpami.

Na našom území by dnes malo prevládať prevažne stabilné a veľmi teplé počasie. V podvečerných hodinách by sa však búrky mali vyskytovať aj na východe Rakúska a je pravdepodobnosť, že nejaká búrka môže zasiahnuť Záhorie a okolie. Oveľa viac búrok však bude na našom území zajtra.

Najnovšie správy