Búrky doznievajú. Na severe sú stále bez elektriny

01.07.2019 o 23:12 - Peter Minárik
  • Článok

Naše územie má za sebou búrky, ktoré dnes priniesol studený front. Ten ukončil sériu horúceho počasia. 

Búrky doznievajú. Na severe sú stále bez elektriny

Dnešný deň bol v Európe opäť mimoriadne búrlivý. Studený front priniesol do strednej Európy aj intenzívnejšie búrky, ktoré spôsobovali problémy. 

Najväčšie problémy boli v Česku, kde sa ocitli desiatky tisíc domácností bez elektriny a problémy spôsobovali aj krúpy, ktoré mali priemer viac ako 5 cm.

Detekcia bleskov dnes zaznamenala viac ako 200 000 úderov, no na našom území udrel len zlomok z nich. Celkovo bolo nad našim územím zaevidovaných niečo cez 1500 bleskov.

zaznamenané blesky, zdroj: blesky.bourky.cz
zaznamenané blesky, zdroj: blesky.bourky.cz

Búrky zasiahli predovšetkým severozápad a najnebezpečnejším sprievodným javom bol silný nárazový vietor, ktorý vyvracal stromy. Vietor vyvracal stromy na Záhorí, na Považí, ale aj na Kysuciach. Neprejazdných je stále niekoľko ciest na severe. 

V pohotovosti sú aj energetici Stredoslovenskej distribučnej, ktorá nás informovala, že stromy popadali na elektrické vedenia a bez dodávok je po búrkach stále množstvo obcí.

Bez elektriny je k 23:00 stále množstvo domácností. Stredoslovenská distribučná hlási obmedzené dodávky v lokalitách: Bytča, Mestečko, Zborov, Hliník nad Váhom, Čadca, Kubínska hoľa, Raková, Makov či Staré Hory.  

Najnovšie správy